11. května 2017 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

SOUTĚŽ: Vyhrajte knihu o životě básníka Guillauma Apollinaira

Apollinaire | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Apollinaire | foto: Garamond

Kniha o uměleckém životě bohémské Paříže počátku minulého století nedává nahlédnout pouze do života Guillauma Apollinaira – básníka s naprosto novou imaginací a převratnou poetickou vizí – ale propojuje jeho příběh s osudy řady literátů, malířů a dalších umělců, kteří tvořili okruh jeho nejbližších známých.

Před očima se zde čtenáři rozvíjejí životní osudy tak notoricky známých osobností jako Pablo Picasso, Georges Braque, Alfred Jarry či Henri Rousseau. Ústřední postavou je zde přesto proslulý básník, jehož dílo se promítlo do tvorby několika generací autorů a i k nám pronikly jeho překlady velmi rychle – známá báseň Pásmo hned krátce po první světové válce, tedy záhy po svém vzniku.

Není bez zajímavosti, že Apollinaire počátkem minulého století navštívil Prahu, což v jeho díle zanechalo stopy nejen v samotném Pásmu, ale například i v povídce Pražský chodec. Příběh tohoto francouzského básníka s polskými kořeny – občanským jménem byl Kostrowicki – zde autorka rozhodně nepředkládá jako sérii suchých faktů, ale čtivě nám zprostředkovává pohled do životem tepající metropole uměleckého světa.

A jak knihu vyhrát? Stačí odpovědět na jednoduchou otázku: Kdy se narodil spisovatel Guillaume Apollinaire? Odpovědi posílejte do neděle 14. května. Ze správných vybereme výherce.


Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz