1. února 2018 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

SOUTĚŽ: Vyhrajte knihu Tajná historie pána z Musaši. Mateřská bylina jošinská

Tajná historie pána z Musaši. Mateřská bylina jošinská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tajná historie pána z Musaši. Mateřská bylina jošinská | foto: Argo

Slavné postavy národních dějin bývají obvykle představovány jako výlupky všech ctností a dávány za příklad dalším generacím. Ale co když jsou takové oficiální verze až příliš krásné, než aby byly i pravdivé, ptá se Tanizaki v Tajné historii pána z Musaši a odpovídá překvapujícím způsobem. Kudy vede hranice mezi hrdinstvím a perverzí?

Jedním z nejdůležitějších Tanizakiho témat vůbec je jeho autorské hledání ideálu japonské ženy, téměř ztraceného pod sílícím kulturním vlivem Západu. Snad nejpřesvědčivěji a nejkrásněji toto téma pojal v Mateřské bylině jošinské, ztvárněné jako „cestopis“ o pouti k nejhlubším kořenům japonské tradice, kultury a historie v srdci původního Japonska v zapadlém horském kraji Jošino.

A jak knihu vyhrát? Stačí odpovědět na jednoduchou otázku: Kdo knihu do čštiny přeložil? Odpovědi posílejte do neděle 4. února. Ze správných vybereme vítěze. 


Lidovky.cz