7. března 2019 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

SOUTĚŽ: Vyhrajte novou knihu literárního filosofa Puchnera Svět ve slovech

Svět ve slovech | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svět ve slovech | foto: HOST

Nikoliv náhodou si Alexandr Veliký schovával pod polštář Íliadu — někde se pro svá velikášská tažení inspirovat musel. A kdyby nebylo tiskařské infrastruktury zavedené Benjaminem Franklinem, boj o americkou nezávislost by vypadal úplně jinak…

V hodinách češtiny a v knižních recenzích čas od času zaznívají velká slova o síle literatury. Jsou však tvrzení o moci slova něčím víc než jen nudnými a nutnými frázemi? 

Literární historik Martin Puchner se v jedinečných dějinách literatury snaží dokázat, že ano. Knihy, eposy a manifesty nepovažuje jen za texty vycházející z určitých uměleckých a intelektuálních tradic, nýbrž je vnímá jako aktéry dějin. Jazyk, slova a literatura proto v jeho vyprávění dokážou dobývat území, formovat národy a definovat kulturu stejnou měrou jako slavní vojevůdci, vynálezci a revolucionáři.

A jak knihu vyhrát? Stačí odpovědět na jednoduchou otázku. U kterého nakladatelství kniha Svět ve slovech vyšla? Své odpovědi posílejte do neděle 10. března. Ze správných vybereme vítěze. 


Literární historik, filozof a jeden z předních profesorů anglické literatury na Harvardu a Berkeley Martin Puchner zavítá do Prahy, diskuze s ním proběhne v Knihovně Václava Havla 25. března v 17 hodin. Diskusi s autorem moderuje literární kritik Jan M. Heller. Večer se uskuteční v angličtině, tlumočení do češtiny zajištěno.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz