8. dubna 2019 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

SOUTĚŽ: Vyhrajte román slavného nizozemského spisovatele a biologa Osud tažných ptáků

Osud tažných ptáků | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Osud tažných ptáků | foto: Prostor

Mokřady jihozápadního Nizozemí jsou útočištěm ptactva, které fascinuje nadějného biologa Maartena. Pravidelně vyplouvá na svá pozorování, aby v přírodě našel harmonii, kterou postrádá mezi lidmi. Příběh se plynule pohybuje mezi přítomností a minulostí. Minulost čtenáři odkrývá přísnou kalvinistickou výchovu jedináčka v rodině zelináře v padesátých letech, v přítomnosti sledujeme Maartenovu láskyplnou péči o umírající matku, jeho badatelské výpravy a snahu o sblížení se ženami, které komplikují jeho vnitřní strachy.

Román slavného nizozemského spisovatele a biologa připomíná svou podmanivou atmosférou obrazy starých holandských mistrů. Cit pro vnímání přírody, jemné psychologické postřehy a intenzivní dramatické scény zajistily příběhu s autobiografickými rysy přízeň evropských čtenářů. Knihy, která byla též zfilmována, se prodalo již dva a půl milionu výtisků.

A jak knihu vyhrát? Stačí odpovědět na jednoduchou otázku: Ve kterém roce byl film podle knihy natočen? Své odpovědi posílejte do čtvrtka 11. dubna. Ze správných vybereme vítěze. 


Lidovky.cz