20. března 2017 6:01 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Špálova Krajina s kolejemi mění majitele. Obraz se prodal za 5 milionů korun

Obraz Václava Špály Krajina s kolejemi se prodal 19. března na aukci v Praze za... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obraz Václava Špály Krajina s kolejemi se prodal 19. března na aukci v Praze za... | foto: ČTK

PRAHA Obraz Václava Špály Krajina s kolejemi se na nedělní aukci v Praze prodal za pět milionů korun bez dražební přirážky. Vyvolávací cena byla 3,9 milionu korun. Za 820 tisíc korun bez přirážky byl vydražen také obraz Josefa Ullmanna Nocturno, který dříve patřil spisovateli Karlu Čapkovi. Vyvolávací cena činila půl milionu. Sdělil to ředitel pořádající aukční síně European Arts Albert Trnka.

Za milion korun byla prodána také kresba Běla Kašparová, jejímž autorem je Josef Šíma. Podle Trnky je dosažená cena důkazem toho, že Česi začínají doceňovat i kresby a nejen oleje.

Obraz Krajina s kolejemi namaloval Václav Špála v roce 1912. „Jedná se o raritní fauvistické Špálovo dílo blízké ikonickým dílům Krajina u Sobotky či Cesta na Lopudu,“ uvedl historik umění Jaromír Zemina. Námět obrazu může pocházet z okolí města Sobotky, kde se roku 1904 usadili Špálovi rodiče, a kde často pobýval i jejich syn.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz