Úterý 7. dubna 2020svátek má Heřman, Hermína 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Spisovatel popsal vraždu, kterou spáchal

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Reprofoto

VARŠAVA Polského spisovatele Krystiana Balu poslal dnes odvolací soud v jihopolské Vratislavi na 25 let do vězení za vraždu, kterou pak popsal i ve své knize. Soud shledal, že literát brutálně zavraždil podnikatele, kterého podezříval, že je milencem jeho bývalé ženy. Rozsudek je pravomocný.

Na stopu autora přivedl policii jeho kriminální román Amok. V něm detailně popsaná vražda se totiž nápadně podobala té, která se v listopadu 2000 opravdu stala. Vrah podnikatele mučil tři dny hladem, pak oběť důkladně svázal a vhodil do řeky Odry, kde se muž utopil. Stejný případ se odehrál v Balově knize. Podle znalců navíc existuje nápadná podobnost mezi postavou Chrise z Amoku a spisovatelem.

Motivem byla žárlivost
Na počátku vyšetřování se nepodařilo odhalit vraha a případ byl odložen. Policisté obnovili vyšetřování teprve v roce 2005. Mezitím spisovatel cestoval po celém světě stejně jako literární hrdina. Z různých zemí přes internet také zjišťoval, co je v případu nového. Soudní znalci prokázali, že mobilní telefon, který Bala prodal přes internet, patřil zavražděnému podnikateli. Bala se jednou k činu přiznal, ale nikdy později doznání nezopakoval.

Před soudem tvrdil, že je nevinný. Podle psychologů je autor kriminálky nadprůměrně inteligentní, emocionálně nevyrovnaný a dokáže dobře manipulovat lidmi. Experti uvedli, že trpí chorobnou žárlivostí, která podle verdiktu byla motivem brutální vraždy.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...