13. května 2009 16:06 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Spisovatel popsal vraždu, kterou spáchal

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Reprofoto

VARŠAVA Polského spisovatele Krystiana Balu poslal dnes odvolací soud v jihopolské Vratislavi na 25 let do vězení za vraždu, kterou pak popsal i ve své knize. Soud shledal, že literát brutálně zavraždil podnikatele, kterého podezříval, že je milencem jeho bývalé ženy. Rozsudek je pravomocný.

Na stopu autora přivedl policii jeho kriminální román Amok. V něm detailně popsaná vražda se totiž nápadně podobala té, která se v listopadu 2000 opravdu stala. Vrah podnikatele mučil tři dny hladem, pak oběť důkladně svázal a vhodil do řeky Odry, kde se muž utopil. Stejný případ se odehrál v Balově knize. Podle znalců navíc existuje nápadná podobnost mezi postavou Chrise z Amoku a spisovatelem.

Motivem byla žárlivost
Na počátku vyšetřování se nepodařilo odhalit vraha a případ byl odložen. Policisté obnovili vyšetřování teprve v roce 2005. Mezitím spisovatel cestoval po celém světě stejně jako literární hrdina. Z různých zemí přes internet také zjišťoval, co je v případu nového. Soudní znalci prokázali, že mobilní telefon, který Bala prodal přes internet, patřil zavražděnému podnikateli. Bala se jednou k činu přiznal, ale nikdy později doznání nezopakoval.

Před soudem tvrdil, že je nevinný. Podle psychologů je autor kriminálky nadprůměrně inteligentní, emocionálně nevyrovnaný a dokáže dobře manipulovat lidmi. Experti uvedli, že trpí chorobnou žárlivostí, která podle verdiktu byla motivem brutální vraždy.

ČTK