15. února 2014 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Spisovatel Rushdie: 25 let psancem

Salman Rushdie na návštěvě Prahy v roce 2001 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Salman Rushdie na návštěvě Prahy v roce 2001 | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Údajné urážky islámu obsažené v knize Satanské verše britského spisovatele indického původu Salmana Rushdieho byly před 25 lety důvodem, proč nad ním íránský vůdce ajatolláh Chomejní vynesl náboženský rozsudek smrti (fatvu). Literát, který měl v té době za sebou čtyři romány, se po 14. únoru 1989 musel uchýlit do hluboké ilegality. Sám ale prohlásil, že vydání knihy, jež uvedla muslimský svět do varu, nijak nelituje.

Satanské verše vyšly na podzim 1988 v Londýně - zpočátku téměř bez povšimnutí. Po pár měsících byla kniha kvůli výhradám muslimů stažena z pultů v Indii. Rushdiemu vyčítali urážení koránu a proroka. Teprve v únoru 1989 si Satanských veršů "všimli" v Íránu.

Salman Rushdie se svým nejznámější románem Satanské verše

Salman Rushdie se svým nejznámější románem Satanské verše

Později rozpoutaná kampaň přivedla do ulic davy protestujících, kteří pálili Rushdieho knihy. Spisovatel dílo nejprve bránil, poté se kál, že nechtěl věřící urazit. Přestoupil dokonce k islámu a nabídl finanční částku obětem zemětřesení. Fatva zvýšila prodej jeho knih, ale uvrhla ho do letitého skrývání na místech střežených britskou vládou. Za Rushdieho hlavu byla vypsána odměna.

Povýšení do šlechtického stavu situaci ještě zhoršilo

Západní státy kvůli verdiktu přerušily diplomatické styky s Íránem, v muslimských městech se konaly demonstrace. Rushdie v prvních letech neustále měnil místa pobytu a takřka se ztratil z očí. Situace kolem něj se opět vyostřila v roce 2007, kdy ho britská královna Alžběta II. povýšila do rytířského stavu, což vyvolalo protesty.

Pákistánci pálí britskou vlajku na protest proti Salmanu Rushdiemu.

Pákistánci pálí britskou vlajku na protest proti Salmanu Rushdiemu.

V září 2012 vyšly jeho paměti, kde líčí, co pro něj a jeho rodinu znamenala dlouhá léta ukrývání a jak ovlivnila ustavičná hrozba smrti jeho život i tvůrčí práci.

Rushdie (1947) napsal přes desítku románů, eseje a další prózy. K nejznámějším patří román Děti půlnoci (česky 1995 a 2009), sága moderních indických dějin. Satanské verše vyšly v roce 1988 (česky 1994). Rushdie je čestným členem Mezinárodního PEN klubu, laureátem literární ceny Evropské unie Aristeion a řady dalších ocenění.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...

Blogerka porodila do Karibského moře, maminky i lékaři šílí
Blogerka porodila do Karibského moře, maminky i lékaři šílí

Francouzská blogerka Audrey Coste, která od roku 2016 žije s rodinou na cestách a má více než čtvrt milionu sledujících, se stala potřetí matkou. Do vln Karibského moře porodila chlapce.