Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 22 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Spisovatelé odcházejí z agentury zastupující i Rowlingovou. Vadí jim její výroky o transsexuálech

Na slavnostní premiéru dorazila i autorka celé ságy o Harrym Potterovi, britská... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na slavnostní premiéru dorazila i autorka celé ságy o Harrym Potterovi, britská... | foto: Reuters

LONDÝN Agentura The Blair Partnership zastupuje kromě sportovců a politiků i několik desítek britských spisovatelů. Ti teď kvůli výrokům J. K. Rowlingové na společnost tlačí, aby dala hlasitě najevo, že s vyjádřeními Rowlingové na adresu transsexuálů nesouhlasí. Někteří se rozhodli společnost opustit úplně.

Fox Fisher, Drew Davies a Ugla Stefanía Kristjönudóttir Jónsdóttirová oznámili, že již déle nehodlají spolupracovat s agenturou reprezentující snad nejznámější britskou spisovatelku J. K. Rowlingovou. 

Autorka Harryho Pottera J.K. Rowlingová na slavnostní premiéře hry Harry Potter...
Spisovatelka J. K. Rowlingová s manželem Neilem Murraym pózují na slavnostní...

„Svoboda projevu může být udržována jen ve chvíli, kdy odstraníme všechny strukturální nerovnosti, které zabraňují menšinám a znevýhodněným skupinám dosáhnout stejných možností, jakých se těší zbytek,“ píší spisovatelé v oficiálním prohlášení. Ze společnosti se rozhodli odejít poté, co měli pocit, že se agentura za práva transsexuálů údajně porušovaná výroky její nejznámější autorky nepostaví.

Společnost na odchod odpověděla tím, že reprezentuje rozmanité autory všech vyznání, etnicit či sexuálních orientací. Rozhodně prý ale nehodlá nijak ovlivňovat jejich soukromé názory a postoje. 

Začátkem června podobný problém řešilo i britské nakladatelství Hatchette, které tradičně vydává knihy J. K. Rowlingové. Zaměstnancům bylo vedením přikázáno, že nesmějí odmítnout pracovat na nové dětské knize spisovatelky, i když nesouhlasí s jejím pohledem na transsexuály. 

Menstruace

Problémy začaly začátkem června. „Lidé, kteří mají menstruaci. Přísahala bych, že se jim nějak říká. Někdo mi s tím pomožte. Žany? Žumy? Žedy?“ okomentovala J. K. Rowlingová na svém Twitteru názorový článek na webu Devex.com.

Spisovatelce, která se často zastává různých sexuálních menšin, překvapivě vadila genderově neutrální věta, jež je navíc v samotném článku dále vysvětlena: „Přes 1,8 miliardy žen, transsexuálních mužů a nonbinárních jedinců po celém světě zažívá menstruace. Pandemie na tom nic nezměnila.“

Fanoušci spisovatelce dali na sociálních sítích rychle najevo svůj názor. „J. K. Rowlingová se stále ztotožňuje s ideologií, jež záměrně zkresluje fakta o genderové identitě a transsexuálních jedincích. V roce 2020 pro to neexistuje žádná výmluva,“ napsala na svůj Twitter americká nezisková organizace GLAAD zabývající se reprezentací sexuálních menšin.

Proti spisovatelce se postavili i herci z filmové série Harry Potter. „Pokud pohlaví neexistuje, tak neexistuje ani nic jako přitažlivost mezi pohlavími. Pokud pohlaví neexistuje, tak je každodenní realita žen vymazána. Znám a vážím si transsexuálů, ale vymazat myšlenku rozdílných pohlaví nás zbavuje možností smysluplně hovořit o jejich životech. Mluvit pravdu neznamená nenávidět,“ odpověděla Rowlingová.

Loni v prosinci se Rowlingová na stejné platformě zastala britské vědkyně Mayi Forstaterové. Ta tvrdila, že transsexuální ženy nemohou zcela změnit své biologické pohlaví a stálo ji to kariéru. V roce 2018 Rowlingová zase kladně reagovala na twitterový příspěvek o tom, že transsexuální ženy jsou zkrátka jen „muži v šatech“.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.