Úterý 26. května 2020svátek má Filip 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Společenská hra, nebo divadlo? V DOXu zapojí do představení i diváky

Divadlo LETÍ, z projektu Proti lásce, proti pokroku, proti demokracii | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Divadlo LETÍ, z projektu Proti lásce, proti pokroku, proti demokracii | foto: Divadlo LETÍ

PRAHA Proti pokroku. Proti lásce. Proti demokracii, tak zní název projektu, který vychází z trilogie katalánského autora Esteve Solera. Divadelní, filmoví a rozhlasoví režiséři a jejich výtvarníci se v něm spojí, aby vytvořili jedinečný zážitek, interaktivní společenskou hru, kde si budou moci zahrát i diváci. Limitovaná série přestavení proběhne od 13. do 15. června v DOXu a jeho okolí.

Demokracie, láska, pokrok – hodnoty, kterými se zaklíná naše západní společnost. Ale jak je to s nimi doopravdy? Opravdu jsou nám tak drahé? Opravdu se jimi řídíme? Nebo vlastně žijeme "Proti lásce", "proti pokroku" a "proti demokracii"? Takové otázky klade  trilogie současného katalánského dramatika Esteve Solera, která se stala inspirací pro interaktivní událost, připravovanou Divadlem LETÍ pro prostor pražského kulturního centra DOX. Půjde o "pouť dehumanizovaným městem, ve kterém se manželství uzavírají jako smlouva na dobu určitou, nadnárodní společnosti autorizují svá vlastní náboženství a doprostřed kuchyně vám spadne obrovské jablko," přibližují organozátoři.

Divadlo LETÍ, z projektu Proti lásce, proti pokroku, proti demokracii

Divadlo LETÍ, z projektu Proti lásce, proti pokroku, proti demokracii

Trilogie Proti pokroku. Proti lásce. Proti demokracii byla přeložena do šesti jazyků a dočkala se již 50 inscenací nejen v Evropě. Slavila úspěch zejména na německých jevištích a vyhrála mnoho ocenění (např. francouzskou cenu Godot, cenu berlínského Stückemarktu, ale i v Severní a Latinské Americe).

"Trilogie se skládá z více než dvou desítek samostatných krátkých her, které jsou ovšem tematicky propojené. Vybrali jsme z nich sedmnáct, které uvedeme v podobě činohry, loutkového či stínového divadla, pohybové performance, zvukové instalace a filmu. Jednotlivé scény budou probíhat paralelně na několika místech zároveň a diváci budou mít možnost poskládat si výběrem svůj vlastní příběh. Proto podtitul interaktivní (společenská) hra," vysvětluje dramaturgyně projektu Marie Špalová.

Diváci si sami vytvoří mozaiku, kterou budou chtít zažít

Diváci, provázení průvodci, budou mít k dispozici herní plán se seznamem témat a anotací, takže si budou moci sami zvolit, na kterou scénu se půjdou podívat. Sami si tak vytvoří mozaiku jednotlivých obrazů s rizikem "správné" volby, neboť každý výstup se odehraje pouze jednou. Diváci tedy nebudou mít možnost zhlédnout všechny obrazy a každý z nich si poskládá svůj "scénář". Každý účastník tak prožije svůj unikátní příběh na základě (společenských) témat, která si sám zvolí, která on považuje za klíčová.

Na projektu se bude podílet přes dvacet herců, tanečníků a loutkoherců, pět výtvarníků a sedm režisérů (Daniel Špinar, Marián Amsler, Sláva Daubnerová, Natália Deáková, Martina Schlegelová, Ivan Buraj a JQr ).

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S Cottontouch™? Stačí se přihlásit
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S Cottontouch™? Stačí se přihlásit

Vyzkoušejte s námi kosmetickou řadu Cottontouch™, která je určena pro novorozence od 1. dne života. Miminko se s ní bude cítit jako v bavlnce, protože obsahuje pravou bavlnu a díky speciální receptuře se snadno oplachuje i vstřebává.