15. června 2017 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Sprosťárny nezakazovat. Sony mění plány na vydávání ‚vyčištěných‘ filmů

Tom Hanks Jako kapitán Phillips | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tom Hanks Jako kapitán Phillips | foto: Falcon

Distribuční společnost Sony Pictures přišla začátkem června s plánem do určitých televizních distribucí a na DVD vypouštět jen „čisté“ verze svých filmů - bez přílišného násilí a sprostých slov. Ze strany filmařů se zvedly protesty a Sony zatím od nápadu ustoupila.

Sony Pictures stará o světovou distribuci filmů jako je třeba nový Spider-man: Homecoming nebo z dřívějška T2 Trainspotting a Kapitán Phillips. U nás filmy Sony Entertainment dále distribuují společnosti Falcon a Bontonfilm.

Takzvaný Sony Clean Version Initiative byl projekt představený společností začátkem června. Měl umožňovat zájemcům koupit si filmy upravené pro televizní vysílání nebo palubní přehrávače v letadlech, který by ale byly „vyčištěné“ od násilných scén a sprostých slov. Studio hned po spuštění projektu začalo několik svých filmů v této úpravě nabízet. Jako první se proti projektu ozval Seth Rogen, scenárista přisprostlého snímku Buchty a klobásy.

Režisér a scenárista Jud Appatow na Twitteru prohlásil, že společnost Sony si kvůli projektu zažije „peklo“. Režisér Adam McKay dokonce ani nebyl srozuměn s tím, že dva z jeho filmů (Bratři z donucení a Ricky Bobby, nejrychlejší jezdec) na seznamu jsou. „Tahle informace je pro něj úplná novinka,“ sdělil jeho zástupce magazínu The Hollywood Reporter. Společnost Sony se kvůli tomu dostala do křížku i s Directors Guild of America (americkou režisérskou asociací), která na ni tlačila, aby všechny upravené filmy okamžitě přestala prodávat.

Společnost Sony Pictures v reakci na negativní ohlasy oznámila, že upravené verze filmů nevydá, bude-li jejich režisér proti tomu. „Naši režiséři jsou pro nás velmi důležité osoby a chceme náš vzájemný vztah respektovat. Jestli budou výslovně proti tomu, upravené filmy prodávat přestaneme,“ okomentoval situaci Man Jit Singh, mluvčí společnosti Sony Pictures.

Najdete na Lidovky.cz