Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Stálý zdroj inspirace. Život českého umělce představí dokument Svět podle Muchy

Foto z natáčení. Dokument Svět podle Muchy (2020). Režie: Roman Vávra. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Foto z natáčení. Dokument Svět podle Muchy (2020). Režie: Roman Vávra. | foto: Punkfilm

Alfons Mucha se celebritou stal takřka přes noc. Muchův odkaz stále přetrvává, i když je Čechům prakticky neznámý. Připomenout si ho dal za cíl hraný dokument Svět podle Muchy. Snímek půjde do kin 30. dubna ku příležitosti Muchových 160. narozenin.

Proč americký streetartový umělec Mear One namaloval desetimetrový portrét na fasádu domu v Los Angeles? Proč se k jeho odkazu hrdě hlásí japonský ilustrátor Yoshitaka Amano a další současní autoři fenoménu jménem manga? Protože díla Alfonse Muchy poskytují stálou inspiraci i dnes, 160 let po jeho narození. 

Dokument Svět podle Muchy (2020). Režie: Roman Vávra.
Práce v ateliéru. Dokument Svět podle Muchy (2020). Režie: Roman Vávra.

„Náš film představí život Alfonse Muchy, odhalí vývoj tvůrčího rozporu slávy a vlastní touhy,“ shrnuje producent Ondřej Beránek. Tvůrci vycházeli především z exkluzivní a doposud nepublikované korespondence, deníků a autobiografie.

„Jde o stylizovaný film s hranými prvky dokumentárního charakteru, kombinovaný s čistým dokumentem a animacemi, podpořený současným užitím filmových výrazových prostředků,“ upřesňuje režisér Roman Vávra. 

Mucha se stal stálou inspirací. „Jeho svébytný styl ovlivnil v budoucnu mnoho výtvarníků a v uměleckém světě je jeho vliv patrný dodnes. Odráží se zejména ve streetartu, plakátech pro hudební styl ´psychedelic rock´ a japonském ´manga´ komiksu. V tomto ohledu je Muchův odkaz opravdu fenomenální, přesto širší veřejnosti prakticky neznámý,“ upozorňuje na aktuální kontext dokumentu Svět podle Muchy, jeho scenáristka Markéta Sára Valnohová.

Svět podle Muchy

Režie: Roman Vávra
Námět a dramaturg: Martin Polák
Scénář: Markéta Sára Valnohová / Kamera: Martin Štěpánek
Střih: Katarína Buchanan Geyerová
Filmový architekt: Milan Popelka
Kreativní producent ČT: Dušan Mulíček

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...