Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Staré a zapomenuté knihy mají poslední šanci na hřbitově ve Varšavě

Cmentarzysko Zapomnianych Książek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cmentarzysko Zapomnianych Książek | foto: Reprofoto

VARŠAVA Podzemím knihovny Varšavské univerzity jde pár a vleče s sebou obrovskou modrou tašku naplněnou knihami. Dvojice právě vyšla ze hřbitova zapomenutých knih (Cmentarzysko Zapomnianych Książek), kde knížky, o které už nikdo dlouho nejeví zájem, dostávají poslední šanci, než definitivně skončí ve sběru.

Na Hřbitově zapomenutých knih se ocitly knížky, které nechtějí knihovny, antikvariáty nebo které sem přinesli lidé z domova. "Pokud si je nikdo neodnese domů, budou odvezeny do sběrných surovin," řekl jeden ze zakladatelů hřbitova Waldemar Szatanek z antikvariátu Knížka pro každého.

Knihy na hřbitov doputovaly z celkem sedmi varšavských antikvariátů. "Chtěli jsme připomenout, že ty knížky existují, že mají stále svoji hodnotu," vysvětlil Szatanek. Při vymýšlení názvu tohoto projektu se autoři inspirovali románem katalánského spisovatele Carlose Ruize Zafóna Stín větru, jehož hlavní hrdina v dětství navštíví tajemstvím opředený hřbitov zapomenutých knih.

Na varšavském hřbitově se neplatí za jednotlivé svazky, ale za vstup. Každý návštěvník dostane tašku, v níž si může vybrané knížky odnést. Normální lístek stojí 30 zlotých (necelých 190 korun), zlevněný 25 zlotých. Na slevu mají nárok studenti, důchodci a lidé, kteří sem přinesou něco z vlastní knihovny. Jde tak trochu o sázku do loterie, protože se může stát, že někoho nakonec nezaujme vůbec nic.

Kde teče Vltava
Návštěvníci místa poslední naděje starých knížek procházejí několika hrobkami. V Hrobce mrtvých básníků a spisovatelů najdou v krabicích od banánů a na poličkách hlavně beletrii a básně v polštině. V Hrobce velkolepých nápadů a techniky na ně čeká odborná literatura z nejrůznějších vědeckých oborů, praktické příručky, slovníky a hodnotnější beletrie v cizích jazycích.

Jde například o brožurku pro novopečené maminky s názvem Kojíme, knížku Bílý Bim, černé ucho v ruském originále nebo román v němčině Kde teče Vltava od jistého Ericha Kriemera. "Společně s kamarádkou jsme si tu zatím vybraly asi čtyřicet knih," říká studentka historie Aleksandra, která se na hřbitov do knihovny Varšavské univerzity vypravila z Gdaňsku. V ruce drží knížku o dějinách Indie.

V kryptě zábavy z minulých časů si mohou vybrat děti, milovníci detektivek hororů a románků pro ženy. Mezi nejrůznějšími knížkami v sešitovém vydání tu leží i omalovánky se Včelkou Májou, ve kterých kdosi ale už několik obrázků vybarvil. Jistá dívka se raduje, když tu objeví milostný román v angličtině. "Něco takového jsem hledala, protože není těžké to číst," říká. Její kamarádka je ale zklamaná, protože hledala knížky ve francouzštině, ale byly už rozebrané.

Slovník školního slangu
Nedaleko východu ze hřbitova se v obří tašce, kterou si chtějí za chvíli odnést domů, přehrabují studenti Wojtek a Ola. "Vyhlídli jsme si tady Ilustrovaný atlas lékařských nástrojů, bylo tam i něco o močopudných lécích, ale to jsme si nakonec nevzali," říká Wojtek a ukazuje další cenný úlovek - Slovník školního slangu.

Hřbitov funguje od začátku týdne, každý den v něm přibývají nové exempláře. Jeho zřizovatelé plánovali, že ho zavřou 23. prosince, ale asi se tak stane už dříve, pravděpodobně příští týden. V pondělí totiž přijede poslední velká dodávka a pak už se jenom budou rozprodávat zásoby. Do pátečního odpoledne knížky před smrtí ve sběru přišlo zachránit kolem sedmi stovek lidí.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Všech soudních státní z tohoto týdne se Assange osobně účastnil.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Všech soudních státní z tohoto týdne se Assange osobně účastnil.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Všech soudních státní z tohoto týdne se Assange osobně účastnil.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.