Středa 23. září 2020svátek má Berta 13 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

StB tlačila Zímu, aby donášel na Wericha. Zpěvák se měl vykroutit

Archiv StB. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Archiv StB. | foto: Lidové noviny

PRAHA Nový dokument režiséra Pavla Křemena Nikomu jsem neublížil vypráví za pomoci svědectví bývalých tajných agentů a důstojníků Státní bezpečnosti (StB) o udavačství za komunistického režimu.

O svých kontaktech s StB ve filmu hovoří také řada známých osobností, například populární zpěvák Josef Zíma popisuje, jak se StB nepodařilo ho na rozdíl od některých jeho kolegů přimět ke spolupráci. Hodinový dokument uvede 24. února ČT2.

Tak dlouho mluvil o sobě, až z něj byl 'slabý informátor'
Zpěváka a herce Josefa Zímu se StB snažila získat k donášení na kolegu Jana Wericha. Zíma se ubránil originálním způsobem, když na schůzkách s agenty hovořil tak dlouho pouze o sobě, až se v jeho profilu objevilo hodnocení "slabý informátor".

Ne každý však podle dokumentu dokázal tlaku komunistické moci odolat. Herec Jan Skopeček, který StB dodal zhruba 60 zpráv, ve snímku přiznává, že například informoval StB o lidech, kteří se v 80. letech sháněli po samizdatovém vydání Solženicynova románu Souostroví Gulag. "Bál jsem se," vysvětluje herec, který přes šesti lety dosáhl soudního rozhodnutí, že byl v evidenci StB veden jako spolupracovník neoprávněně.

Jiřina Bohdalová.Dokument připomíná také další osobnosti, které u soudu vyhrály spor s ministerstvem vnitra kvůli své evidenci v seznamu agentů StB. Jde například o herečku Jiřinu Bohdalovou nebo bývalého předsedu dozorčí rady Škoda Auto Vratislava Kulhánka.´

Snímek se snaží ukázat, jakým způsobem StB získávala své spolupracovníky a jak byli agenti za své zprávy odměňováni. Režisér vyzpovídal tři bývalé důstojníky StB a necelou desítku těch, kteří byli vedeni jako agenti či tajní spolupracovníci. V souladu s názvem dokumentu Nikomu jsem neublížil z jejich výpovědí vyplývá, že většinou necítí za své jednání vinu.

Nohavica si na "13. komnatu" nenašel čas
Hudební kritik Jan Rejžek připomíná případ zpěváka Jaromíra Nohavici, který na své internetové stránce styky s StB připustil, vyloučil však, že by udával lidi. Rejžkovi o tom údajně slíbil natáčení televizního dokumentu 13. komnata, nakonec si ale podle publicisty na tuto "čáru za minulostí" nenašel čas.

Jednou z klíčových postav dokumentu je také kamarád režiséra Křemena Jaroslav Kolář, který hovoří o své práci pro StB, o způsobech komunikace a konspirace i o okolnostech, za kterých se stal v závěru roku 1989 takzvaným spícím agentem.


Režisér Křemen se problematikou StB zabývá již delší dobu. V ostravském studiu ČT se připravuje jeho cyklus Tajné akce StB, podílel se také na několika televizních pořadech Hrdelní zločiny, Osudové okamžiky, Předčasná či Nevyjasněná úmrtí nebo 13. komnata.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...