1. srpna 2017 20:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Stereotyp bílého muže dál vládne Hollywoodu. Nic se nezměnilo, říká studie

Tvůrci a herci filmu Moonlight. Držitele Zlatého glóbu za nejlepší film v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tvůrci a herci filmu Moonlight. Držitele Zlatého glóbu za nejlepší film v... | foto: Reuters

LOS ANGELES/PRAHA Filmový průmysl zobrazuje v drtivé většině stereotyp urostlého muže bílé pleti. Naopak charaktery žen, homosexuálů, postižených a příslušníků jiných ras dostávají na filmovém plátně minimální prostor. Tvrdí to studie americké Annenbergské university pro komunikaci a žurnalistiku. Výzkumníci analyzovali 900 nejvýznamnějších filmů v letech 2007 až 2016.

Má jít o největší a nejkomplexnější intersekční analýzu zastoupení charakterů ve filmovém a zábavním průmyslu. Výsledky říkají, že film zaznamenal jenom nepatrný posun ve stereotypizaci postav.

Po letošním vyhlášení Oscarů, ve kterém triumfoval rekordní počet herců černé pleti, a po snaze televize HBO dát prostor na plátně hercům různých ras a národností, by se mohlo zdát, že kritizovaný zábavní a filmový průmysl udělal pokrok kupředu ve zobrazování různých národností a menšin.

Podle rozsáhlé Studie USC Annenberg School tomu ale nic nenasvědčuje. Jde spíš o hollywoodský sen, než o realitu. Informoval server news.vice.com.

Studie je důkazem toho, že v posledních letech se opravdu začíná objevovat více herců jiné než bílé pleti. Od roku 2007 došlo k mírnému poklesu v zastoupení herců bílé pleti. V dlouhodobějším horizontu však nedošlo k žádné skutečné změně.

Pohlaví: Ze sta nejlepších filmů v roce 2016 mělo čtyřiatřicet za jednu z hlavních postavu ženu.

Barva pleti: Více než 70 procent z 39 788 filmových postav zahrnutých ve studii je ztvárněna příslušníky bílé rasy. Poměry barev pleti ve filmech se od roku 2007 nezměnily. Latinoameričané jsou s 3,1 procenty postav vůbec nejméně zastoupenou skupinou, přestože se jedná o 17,8 procent populace USA.

Sexuální orientace: Mezi lety 2014 a 2016 se počet filmů, kde jsou zastoupeny homosexuální postavy, ztrojnásobil z 12 na 36. Ale téměř osmdesát ze sta nejlepších filmů v roce 2016 bylo bez zastoupení sexuální menšiny. Ve zbývajících dvaceti filmech byly téměř všechny postavy bílé rasy.

Zdravotně postižení: Postavy se zdravotním postižením jsou ve vzorku zastoupeny 2,7 procenty, ve dvou třetinách šlo o muže.

Produkce: V týmech, které tvořily vzorek devítiset filmů, bylo 4,1 procent režisérek a 5,6 procenty jsou zastoupeni afroameričtí a černošští filmaři.

mszJakub Mészáros

Najdete na Lidovky.cz