16. února 2012 9:56 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Stopy paměti: výstava unikátních portrétů poprvé v Praze

Radomír Faltýnek (*1926) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radomír Faltýnek (*1926) | foto: Jiří Doležel

PRAHA Unikátní soubor fotografických portrétů oceněných na soutěži Czech Press Photo bude k vidění v pražském Karolinu. Od 20. února je představí fotograf Jiří Doležel. Výstava potrvá do 2. března a koná se v rámci festivalu Mene Tekel.

Snímky zachycují lidi, kteří prošli nacistickými koncentráky a komunistickým vězením. Autor je doplnil zvukovým záznamem, na kterém každý z bývalých vězňů vypráví svůj příběh. Unikátní soubor portrétů a nahrávek je součástí projektu Stopy paměti, se kterým  se tak lidé můžou seznámit vůbec poprvé.

ČTĚTE TAKÉ:

Češi nebyli národem zbabělců, dokazuje výstava

„Obludný rozměr dopadu hrůz totalitních režimů nacismu a komunismu jsme se rozhodli umocnit tím, že zachytíme portréty a příběhy lidí na mikroploše, v našem případě regionu Olomouckého kraje. Zatím se nám jen zde podařilo zaznamenat osudy stovky lidí. Obětí, které prošly trýzněním, je však samozřejmě mnohem více,“ říká o projektu jeho autor.

Stopy paměti

Stopy paměti jsou projektem sdružení novinářů a historiků, který shromažďuje vzpomínky odpůrců  a lidí postižených nacistickou a komunistickou totalitou na Olomoucku. Mezi respondenty patří pamětníci II. světové války (oběti holocaustu, představitelé domácího protinacistického odboje, vojáci východní i západní fronty) a perzekucí komunistického režimu v 50. letech (oběti kolektivizace, církevní činitelé, představitelé protikomunistického odboje, oběti provokací StB a členové vykonstruovaných protirežimních skupin).

„Stopy paměti mají být také naší polemiku proti tvrzení, že Češi byli národem zbabělců, kteří nebojovali za svoji svobodu. Tady byl ale silný odboj, i v 50. letech do toho lidé znovu šli,“ upřesňuje Jiří Doležel.

Na výstavě bude k vidění dvacítka portrétů osobností se stručným medailonkem, každý doplněný audio záznamem vybraných sekvencí z rozhovoru, který si návštěvníci mohou poslechnout ve sluchátkách z MP3 přehrávače.

Doležel nejen fotí, ale zaznamenává příběhy

„Líbí se mi, že Jiří Doležel pamětníky nejen fotografuje, ale i zaznamenává jejich příběhy, což je nesmírně potřebné a důležité. Navíc, jsou to lidé povšechně skromní, nenápadní, o kterých se prakticky nemluví, a přesto prožili neuvěřitelné osudy,“ říká o práci svého kolegy fotograf Jindřich Štreit.

Jiřina Petřková (*1914)

Jeden z vystavených portrétů - Jiřina Petřková (*1914)

Sílu portrétů Stopy paměti ocenila také mezinárodní porota Czech Press Photo. V roce 2010 udělila Jiřímu Doleželovi první místo v kategorii Portrét, v roce 2011 obdržel ve stejné kategorii Čestné uznání.

Jiří Doležel nad projektem portrétů politických vězňů přemýšlel dlouho, rozhodujícím implusem mu byl jeho pobyt v Holandsku v roce 2004. Na projektu začal později spolupracovat s historiky Petrem Orságem a Janem Dvořákem. Jejich záměrem je vytvoření audiovizální a foto-dokumentaristické sbírky veteránů z 2. světové války, obětí holocaustu, politických vězňů komunistického režimu a představitelů disentu v olomouckém regionu.

Mene Tekel

VI. ročník mezinárodního festivalu proti totalitě, zlu a násilí, pro paměť národa Mene Tekel se uskuteční ve dnech 20. až 26. února 2012. Pořádá občanské sdružení Umění bez bariér, hl. m. Praha, Konfederace politických vězňů ČR, Ústav pro studium totalitních režimů, Vojenský historický ústav Praha, ÚDV.

„Když jsem tehdy sledoval oslavy 60. výročí vylodění spojenců v Normandii, uvědomil jsem si,  jak mizivá pozornost a úcta byla v té době u nás věnována politickým vězňům z totalitních režimů a jak tím pádem může docházet i ke zpochybňování nejen toho, co prožili, ale i celého období zločinů zejména komunismu.“

Stopy paměti přicházejí ve chvíli, kdy staří lidé odcházejí

Na důležitost zachytit příběhy rychle a autenticky upozorňuje i Jindřich Štreit. „Stopy paměti považuji za soubor nanejvýš důležitý a velmi potřebný vznikající prakticky v poslední chvíli, jelikož staří lidé odcházejí a s nimi i kus historie,“ říká o práci svého kolegy. „To, co oni prožili, je nanejvýš poučné pro budoucnost a historiky, jelikož jsou to autentická vyprávění, nezkreslená literaturou a fabulací,“ dodává Štreit.
Lidovky.cz