30. září 2019 14:30 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Strach ze střelců. Americká kina nepouštějí na Jokera diváky v maskách a kostýmech

Tanec na schodech. Snímek Joker (2019). Režie: Todd Philips. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tanec na schodech. Snímek Joker (2019). Režie: Todd Philips. | foto: Vertical Entertainment

LOS ANGELES Uvedení komiksového snímku Joker s Joaquinem Phoenixem v hlavní roli provázejí v některých amerických kinech bezpečnostní opatření kvůli potenciálním střelcům. Provozovatelé kin například zakazují divákům vstup v kostýmech, protože by jiným návštěvníkům mohli způsobovat nepříjemné pocity. Snímek zamíří do českých kin 3. října.

„Lidé v maskách, s namalovaným obličejem nebo v kostýmu nebudou vpuštěni na filmové projekce,“ píše na svých webových stránkách síť kin Landmark Theatres. Největší americká kinosíť AMC Theatres podle svého oficiálního prohlášení spolupracuje na ochraně kinosálů s policií. Kostýmy jsou v jejich kinech sice povolené, masky a barvy na tvářích už ale ne.

Joaquin Phoenix ve filmu Joker (vtipálek) od společnosti Warner Bros. Film by...
Záchvat v hromadné dopravě. Snímek Joker (2019). Režie: Todd Philips.

Vojenští experti ze základny v Oklahomě rozeslala majitelům kin zprávu o tom, že mají informace o možné hrozbě střelby. Tou měl na hrozit jeden z uživatelů neupřesněné diskuze na překryvných sítích, takzvaném dark webu. 

Joker

V roce 2012 zastřelil ve městě Aurora ve státě Colorado James Eagan Holmes dvanáct lidí. Dalších sedmdesát jich bylo zraněno střelbou nebo při útěku. Stalo se tak na půlnočním promítání filmu Temný rytíř povstal režiséra Christophera Nolana. Právě rodiny obětí před několika dny napsaly studiu Warner Bros., že odsuzují násilí střelnými zbraněmi, které se v Jokerovi vyskytuje. Zároveň požadovali, ať studio využije svého vlivu a pomůže prosadit zákon o omezení dostupnosti zbraní v USA. 

Společnost Warner Bros. v reakci na to mimo jiné uvedla, že v žádném případě neschvaluje jakékoli násilí ve filmu. Jejím záměrem také nebylo vytvořit z hlavní postavy hrdinu.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.