23. května 2018 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Středověké umění zblízka. Národní galerie spustila svou první mobilní aplikaci

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Ukládání do hrobu / sv. Jiljí, Augustin, Jeroným. Mistr Třeboňského oltáře. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukládání do hrobu / sv. Jiljí, Augustin, Jeroným. Mistr Třeboňského oltáře. | foto: Národní galerie

PRAHA Nová aplikace pro chytré telefony a tablety poskytuje zájemcům informace o nejdůležitějším dílům sbírkové expozice Středověkého umění v Čechách a na Moravě. Aplikace vyniká přehledným zpracováním a možností podívat se na podkresy samotných obrazů.

Aplikace nabízí interaktivní prohlídku deskových maleb z expozice středověkého umění v Anežském klášteře.  V přehledném výběru patnácti děl jsou v aplikaci zastoupeny jak nejstarší památky deskového malířství spjatých s dílnami Mistra Vyšebrodského oltáře, Mistra Theodorika a Mistra Třeboňského oltáře, tak pozdně gotické a raně renesanční deskové obrazy dílen Mistra Svatojiřského oltáře, Mistra Litoměřického oltáře či Monogramisty IW.

Přehledný rejstřík. Aplikace národní galerie Skrytá tajemství středověkých...

Jednotlivé obrazy je možné v aplikaci přiblížit. U každého díla je uvedena historie, podrobný rozbor a formát obrazu. Na následující přiblížené fotce je Osecký oltář sv. Barbory od Monogramisty IW.

Přehledný rejstřík. Aplikace národní galerie Skrytá tajemství středověkých...

Aplikace také umožňuje zobrazit čistý přípravný nákres maleb, takzvanou podkresbu. Ta v šedé barvě zachycuje jednotlivé autorské změny a odráží zvyklosti a kvalitu jednotlivých malířských dílen. Zájemci si mohou s podkresbou „pohrát“ pomocí jednoduchého posuvného tlačítka, slideru.

Je možné vidět jednotlivé podkresy. Aplikace národní galerie Skrytá tajemství...

K ukrácení času v aplikaci slouží jednoduchá skládanka o třech úrovních. Zábava je to sice jen na poměrně krátkou dobu, ale je to vítané a nenásilné seznámení se z daným obrazem.

Zájemci si mohou zahrát jednoduchou hru. Aplikace národní galerie Skrytá...

Aplikace nabízí také zrychlené vyhrávání pomocí QR Skenu. Tato funkce je ale zatím díky malému počtu obsažených obrazů spíše příslibem věcí možných do budoucna.

Mistr Theodorik - Matouš Evangelista
Madona zbraslavská věnovaná králem Karlem IV. Zbraslavskému klášteru.
  • 0Diskuse