Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 13 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Suchý, Bach i hip hop najednou. To budou letošní Struny podzimu

Laura Mvula | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Laura Mvula | foto: Struny podzimu

Struny podzimu si i ve svém 23. ročníku udržují pozici žánrově nejrozpaženějšího hudebního festivalu v České republice. Na žádném jiném by nebylo myslitelné v několika dnech po sobě slyšet světové jazzové hvězdy, klasiku domácí populární hudby, Bachovy barokní skladby, klasiku hip hopu i experimenty soudobé vážné hudby. Jen na Strunách podzimu, jež se letos rozezní mezi 15. říjnem a 13. listopadem na několika místech Prahy, některých i v kontextu hudby, jež se tam bude hrát, velmi unikátních.

Nejde přitom o žádné násilné roubování. Festivalová dramaturgie má tak šťastnou ruku, že dokáže svůj program dobře „prodat“ nejen obchodně (jen málo položek Strun podzimu už dlouhá léta zůstává nevyprodaných), ale i umělecky – na objevnosti a kvalitě festivalu se obvykle shoduje s návštěvníky i kritická obec, což také nebývá úplně běžné.

Jazz

Festival zahájí 15. října ve Foru Karlín charismatická britská zpěvačka a klavíristka Laura Mvula, jejíž styl mísí soulové, jazzové a r&b prvky. Kromě komorních koncertů vystupuje i v doprovodu velkých orchestrů, a to bude případ i jejího pražského debutu. Dirigentem tělesa bude Troy Miller, pod jehož vedením Laura Mvula odehrála i památný koncert s Londýnským symfonickým orchestrem v Barbican Hall.

V jazzovém duchu bude festival pokračovat 18. října v Divadle X10 v bezprostředním sousedství Národní třídy, kde zahraje projekt vycházející z alba Země (2017) český saxofonista Luboš Soukup se světově proslulým beninským kytaristou Lionelem Louekem.

Hned dvojí setkání s legendou jazzového klavíru nabídne podvečer a večer 22. října v Anežském klášteře, kde se představí Američan Fred Hersch, nejprve v sólovém recitálu a posléze v rámci svého klavírního tria.

Největší jazzovou legendou letošních Strun podzimu bude bezesporu Charles Lloyd se svým kvintetem 31. října v Rudolfinu. Americký saxofonista začínal v 60. letech, nikdy se nebál spolupráce ani s rockovými kapelami (The Doors, The Beach Boys) a dnes patří k nejvýznamnějším stále aktivním jazzmanům své generace.

Klasika a další žánr

Jednou z linií Strun podzimu je také hudba, které se z nedostatku jiné terminologie říká vážná. A to v různých variantách modernosti. Špičkový britský soubor JACK Quartet se specializuje na soudobou modernu a minimalismus, v La Fabrice zahraje 25. října kompletní kvartety významného avantgardního skladatele Iannise Xenakise.

Newyorský skladatel a spoluzakladatel slavného sdružení Bang on a Can Michael Gordon osobně přiveze 6. listopadu do Doxu několik svých skladeb včetně té nejslavnější – Timber pro šestici perkusistů. Tuto skladbu provede soubor Mantra Percussion z New Yorku.

Slavný český violoncellista Jiří Bárta v Divadle X10 zahraje 8. listopadu komplet šesti suit pro sólové violoncello Johanna Sebastiana Bacha. Týž cyklus měl na programu už při prvním ročníku Strun podzimu v roce 1996, a pamětníci tak budou moci zajímavě srovnávat.

Mimo jazz a klasiku sáhne dramaturgie letos dvakrát. Poprvé 19. října v Rudolfinu, kdy se zde Jiří Suchý se svými hosty projde někdejším společným repertoárem s Jiřím Šlitrem. A podruhé na úplný závěr festivalu 13. listopadu ve velkém sále Lucerny, kde si dají na koncertě legendárních De La Soul dostaveníčko fanoušci hip hopu.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...