28. května 2018 15:38 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Struny podzimu budou plné českých premiér světových hvězd

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Terry Riley | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Terry Riley | foto: Struny podzimu

Otec minimalismu Terry Riley, soulová zpěvačka Lizz Wright, bluegrassoví Punch Brothers nebo flamenkovo-karibské duo Tomatito a Camilo letos vystoupí v rámci 22. ročníku festivalu Struny podzimu, který se na různých místech Prahy uskuteční ve dnech 9. října až 10. listopadu.

„Téměř všechny koncerty budou zároveň českou premiérou. Řada umělců přijíždí do Česka vůbec poprvé a ti, kteří už u nás někdy dříve vystoupili, se představí tak, jak je české publikum doposud nemělo příležitost spatřit,“ říká prezident festivalu Marek Vrabec. Program stejně jako v předchozích ročnících přinese vybraný mix jazzu, klasiky, tradice i experimentu, zároveň naváže na loňský ročník, kdy se žánrové zaměření rozšířilo o country, hip hop či tradiční irskou hudbu.

Dagmar Voňková
Gyan & Terry Riley

Struny podzimu zahájí 9. října v Národním památníku na Vítkově vokální soubor Ars Nova Copenhagen, který pod taktovkou Paula Hilliera uvede mimo jiné skladbu In C od Terryho Rileyho. Tuto přelomovou skladbu napsal Terry Riley už v roce 1964 a vlastně tím ještě před Stevem Reichem a Philipem Glassem stál u zrodu amerického minimalismu.

Terry Riley přijíždí do Česka vůbec poprvé, a to nejen jako host zahajovacího koncertu. O den později se představí jako pianista v intimním duu se synem Gyanem, jehož tradiční indickou hudbou, flamenkem a západoafrickými rytmy inspirovaná hra na kytaru souzní s otcovými melodickými nápady.

Na popud Strun podzimu vyjíždí vůbec poprvé mimo domovský ostrov čtyřčlenná irská kapela Andyho Irvinea a Paula Bradyho, aby fanouškům z kontinentu představila irský folk v té nejryzejší podobě. Brazilský hudebník Egberto Gismonti si do Prahy přichystal dva rozdílné sólové recitály: jeden s kytarou, druhý s klavírem.

Struny podzimu také pokračují ve zkoumání současného hip hopu. Tentokrát tento žánr zastupuje Kaliforňan Open Mike Eagle, který patří k nejzásadnějším představitelům art-rapu. Eaglovo poslední album Brick Body Kids Still Daydream zařadil magazín Rolling Stone mezi 50 nejlepších desek roku 2017.

Česká premiéra čeká také zpěvačku Lizz Wright. Charismatická Američanka oplývá nenapodobitelnou schopností namíchat originální barvu z hudební palety, na níž je místo pro gospel, folk, jazz, pop i blues. Dramaturgie nezapomíná ani na „čistou“ klasiku v podobě houslového reciálu Nemanju Raduloviće, vítěze prestižní ceny Victoires de la musique classique za rok 2014 a exkluzivního umělce labelu Deutsche Grammophon.

Elektronický virtuos a hudební provokatér Venetian Snares vydal před pár týdny společné album s multiinstrumentalistou a producentem komerčně úspěšných nahrávek Danielem Lanoisem (U2, Bob Dylan, Neil Young ad.). Zdánlivě nepředstavitelné spojení umělců z rozdílných hudebních světů dalo vzniknout nahrávce, která si hned po vydání vysloužila řadu pozitivních recenzí.

Mezi světové hvězdy dramaturgie Strun podzimu zařadila také jednu českou interpretku, skladatelku, osobitou kytaristku a zpěvačku Dagmar Voňkovou. Přestože koncertuje převážně sólově, s radostí přivítala nabídku Strun podzimu předvést to nejlepší ze své tvorby výjimečně za doprovodu kapely v aranžmá vytvořených přímo pro tuto příležitost. Skladatel a hudebník Petr Ostrouchov speciálně pro tento festivalový večer sestavil kapelu ze špičkových umělců, jakými jsou Beata Hlavenková, Jiří Slavík, Oskar Török, Marcel Bárta a další.

Po triumfálním vystoupení s Bradem Mehldauem se na Struny podzimu vrátí mandolinista a zpěvák Chris Thile. Tentokrát fanoušky se svou domovskou kapelou Punch Brothers vtáhne do unikátního světa „bluegrassu pro 21. století“. Pětice z Brooklynu posouvá hranice všech žánrů, jichž se dotkne – country, jazzu i klasické hudby.

Závěrečný koncert letošních Strun podzimu obstarají 10. listopadu v Rudolfinu pianista Michel Camilo a kytarista Tomatito. Jejich tvorba unikátně kombinuje jazz, karibskou hudbu a flamenco. Za poslední desku Spain Forever si duo vysloužilo Latin Grammy v kategorii instrumentální album.

STRUNY PODZIMU 2018

9. října, Národní památník na Vítkově

Terry Riley’s In C: Ars Nova Copenhagen & Paul Hillier

10. října, Koncertní sál Pražské konzervatoře

Gyan & Terry Riley

17. října, Divadlo Archa

Andy Irvine & Paul Brady

18. října, Anežský klášter (18:00)

Egberto Gismonti – kytarový recitál

18. října, Anežský klášter (20:30)

Egberto Gismonti – klavírní recitál

23. října, Lucerna Music Bar

Open Mike Eagle

25. října, Dvořákova síň Rudolfina

Lizz Wright

31. října, Betlémská kaple

Nemanja Radulović

1. listopadu, Divadlo Archa

Daniel Lanois & Venetian Snares

4. listopadu, Divadlo Archa

Dagmar Voňková

6. listopadu, Lucerna

Punch Brothers

10. listopadu, Dvořákova síň Rudolfina

Michel Camilo & Tomatito

obzOndřej Bezr
  • 0Diskuse