Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Hudba z hvězd, zhmotněný kult slunce a skoro století se saxofonem

Sun Ra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sun Ra | foto: Rachot

Genius ze Saturnu, kterým se inspiroval John Coltrane, MC5 i Sonic Youth. Jeden z hudebních vizionářů 20. století. To všechno byl pianista, kapelník a skladatel Sun Ra (1914–1993), jehož legendární orchestr stále žije pod vedením veterána, pětadevadesátiletého saxofonisty Marshalla Allena. Zahraje ve čtvrtek 23. dubna v pražském Paláci Akropolis.

Sun Ra převzal od starých Egypťanů kult slunce a své umělecké jméno si vybral podle egyptského boha slunce Ra. Druhým pilířem jeho provokativního myšlenkového systému byly vesmírné cesty, před půlstoletím velmi žhavé téma. Sun Ra se prohlašoval za mimozemšťana, který přišel na Zem ze Saturnu.

„Nikdy jsem nechtěl být součástí planety Země, jsem z jiné dimenze a na zemi jsem, protože lidé mě tu potřebují,“ vysvětloval Sun Ra a své kosmické teorie dokumentoval divokými pódiovými kostýmy, které kombinovaly křiklavé barvy s futuristickými kovovými maskami.

¨

V pražském Paláci Akropolis jazzový Sun Ra Arkestra pod vedením pětadevadesátiletého(!) saxofonisty Marshalla Allena, který byl členem souboru už od roku 1955 a stále udržuje původní pojetí s pro bigband nezvyklou dynamickou interpretací využívající řízené improvizace.

V repertoáru současného Sun Ra Arkestra jsou vedle klasických skladeb jeho zakladatele jako jsou Discipline 27-II, Velvet, Dreams Come True nebo Space Idol také nové kompozice členů souboru.

Marshall Allen

Marshall Allen

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...