Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 4 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Svět ztratil velkého režiséra. Na Formana vzpomíná Michael Douglas i Larry Flynt

Herec Michael Douglas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Herec Michael Douglas. | foto: Reuters

NEW YORK/LOS ANGELES Svět ztratil jednoho z největších filmových režisérů a mistra svého řemesla, shodují se v další vlně reakcí na páteční úmrtí Miloše Formana hvězdy Hollywoodu. Herec a producent Michael Douglas Formanovi poděkoval za to, co se od něj naučil během spolupráce na oscarovém filmu Přelet nad kukaččím hnízdem.

Herec Woody Harrelson původem českého režiséra ocenil za to, že mistrně ovládl nejen své řemeslo, ale i umění žít. Se vzpomínkou se přidal i pornomagnát Larry Flynt, kterého Forman zvěčnil ve svém nejkontroverznějším snímku.

K úmrtí Miloše Formana jsme vydali:

Zemřel oscarový režisér Miloš Forman. Odešel klidně v rodinném kruhu

Rozhovor s Milošem Formamen z roku 2002:
Dostal jsem lekci, říkal Miloš Forman ve svém velkém rozhovoru pro LN v roce 2002

Vzpomínky Theodora Pištěka:
Forman filmové hvězdy nepoužíval, ale dělal je, říká výtvarník Theodor Pištěk

Svět reaguje na Formanovo úmrtí
Podvratný smysl pro humor a citlivost k outsiderům. Svět vzpomíná na Formana

Vzpomínka Marty Švagrové:
Obyčejný chlap Miloš Forman. Uplatňoval selský rozum a mluvil raději o druhých

Přehled filmů, které Forman za více než 40 let natočil:
Od Konkursu po Goyovy přízraky. Velký průvodce filmy oscarového režiséra Miloše Formana

Osobní vzpomínka kamaráda Jiřího Suchého:
Vzpomínka Jiřího Suchého na velkého kamaráda Formana. Nechtějte tryznu, pro mě stále žije, píše

„Bohužel jsme ztratili jednoho z největších režisérů v dějinách filmu. Měl jsem tu čest pracovat s Milošem na Přeletu nad kukaččím hnízdem a cením si toho, co mě naučil,“ uvedl v prohlášení zveřejněném na serveru The Hollywood Reporter Douglas. Režisér Ron Howard na twitteru napsal, že zemřel „jeden ze skutečně nejvýznamnějších světových filmařů“ a doporučil všem, aby si na jeho počest pustili některý z jeho snímků.

Herec Edward Norton, který ve filmu Lid versus Larry Flynt hrál advokáta, označil Formana za jednoho ze svých „uměleckých hrdinů“. „Nejen proto, že to byl skvělý filmový režisér, ale i pro jeho schopnost uchovat si nevyvratitelnou víru, že lidský duch dokáže zvítězit nad útlakem, a přesvědčení, že umění má a musí hrát roli v boji za zdravější společnost,“ uvedl Norton ve svém prohlášení.

Mistr řemesla a umělec života

Vzpomínku na Formana přidal i herec Woody Harrelson, který ve snímku z roku 1996 ztvárnil Larryho Flynta. „Miloš byl mistrem svého řemesla a nejspíš ovládl i umění života. Byl to milující medvěd, který svým nepřeslechnutelným českým hlasem začal volat vaše jméno, když jste přišli na natáčení nebo do restaurace a vzal vás do náruče, takže jste si připadali jako pupek světa. Ztratili jsme skvělého filmaře a skvělého člověka,“ napsal.

Soustrast na twitteru vyjádřil i sám vydavatel Larry Flynt, jehož soudní při Forman natočil jako dramatický příběh boje za svobodu slova. „Film ztratil velkého vizionáře... byl to pozoruhodný muž s výjimečným talentem.“ Režisér M. Night Shyamalan ve svém twitterovém příspěvku Formana nazval „skutečným umělcem“.

Miloš Forman s manželkou Martinou a herci Natalií Portmanovou a Javierem...
Miloš Forman s herečkou Vlastou Chramostovou v roce 2007 v Praze.

Americká Akademie filmového umění a věd, která uděluje filmové ceny Oscar, pak na facebooku Formana nazvala legendou. „Filmy Miloše Formana Přelet nad kukaččím hnízdem a Amadeus získaly Oscary mimo jiné za nejlepší režii a nejlepší film a upevnily jeho postavení mistrovského vypravěče naší doby. Svým vzpurným filmařským duchem a citem pro zdánlivě nevýznamné okamžiky života dokázal zachytit situaci člověka jako nikdo jiný. Jeho dílo bude dál inspirovat generace, jež přijdou po něm. Pane Formane, budete nám strašlivě chybět.“

Vzpomínkový večer v čáslavském kině

Čáslav si v pátek připomene rodáka Miloše Formana vzpomínkovým večerem v kině, které nese jeho jméno. Podrobnosti budou známé v pondělí, nejspíš budou na programu i ukázky z nejslavnějších filmů, řekl v neděli starosta Čáslavi Jaromír Strnad (ČSSD). Lidé mohou od soboty také psát do kondolenčních knih vystavených ve vstupu kina.

"Očekáváme, že největší zájem bude až v týdnu," doplnil starosta. Minimálně do pátečního večera tam podle Strnada kondolenční knihy zůstanou.

Už deset let se jedna z čáslavských ulic jmenuje "Formanova", přestože česká legislativa nedovoluje pojmenovávat ulice po žijících osobách. "Oficiálně byla pojmenována po jeho otci. Miloš Forman ale věděl, že nese jméno po něm," dodal starosta. Režisérovi rodiče žili v domě číslo 555, on prožil v Čáslavi dětství. Rodiče zahynuli za druhé světové války v koncentračním táboře, v roce 1938 odmítli nabídku známého utéct do Švédska.

Forman navštívil Čáslav zřejmě naposledy v roce 2008 při pojmenovávání ulice. "Žil jsem tady jenom osm let, ale prvních osm let se vám zaryje do paměti. Nepamatuju si, co jsem dělal včera, ale pamatuju si přesně, co se v této ulici dělo," řekl tehdy režisér. S kamarády si hrával v parčíku naproti. Na plácku hráli s tenisákem fotbal, bojovali s kluky z vedlejší ulice. "My jsme byli Balkán 1, oni Bílá růže. To byly strašný bitvy, s blátem na klacku," vyprávěl tehdy.

Pojmenovat ulici oficiálně přímo po zesnulém Miloši Formanovi podle Strnada Čáslav nechystá. "Pletlo by se to. Navíc je to komplikace pro obyvatele, kteří by si museli vyřizovat nové doklady," řekl starosta.

Loni si město připomínalo Formanovy pětaosmdesátiny. Protože režisérovým dětským snem prý bylo, aby v Čáslavi jezdily tramvaje, děti tehdy namalovaly obrázky, na nichž tramvaje tímto městem projíždějí.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...