27. října 2019 12:30 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Světová muzea porušují vyváženost zastoupení pohlaví. Mezi vycpanou zvěří převládají samci

Vycpaní opeřenci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vycpaní opeřenci. | foto: ÚZSVM

Londýn/Praha  Světová muzea zásadním způsobem porušují vyváženost zastoupení pohlaví mezi sbírky vycpaných zvířat. Je v nich totiž příliš málo samiček. Takové jsou závěry studie zaměřené na ověření rovného přístupu k oběma pohlavím ve světových přírodovědných muzeích, kterou zveřejnila agentura AFP.

„Pokud budeme přehlížet samičky, nezískáme úplný obraz života,“ postěžovala si Natálie Cooperová z londýnského přírodovědného muzea, jedna z autorek studie. „Předpokládali jsme, že zjistíme určité upřednostňování samečků. Protože vědu dělají lidé a lidé si sebou nesou hluboce zakořeněné upřednostňování mužského pohlaví,“ konstatovala pro AFP.

Studie zkoumala téměř 2,5 milionu exponátů v přírodovědných muzeích v Londýně, Paříži, New Yorku, Washingtonu a Chicagu. A zjistila, že pouze 40 procent vystavených exponátů vycpaných ptáků byly samičky. A alarmující je podle autorů studie také zjištění odborného časopisu Proceedings of the Royal Society B, podle něhož se samičky podílejí obzvlášť nízkým zastoupením na množství vycpaných exponátů špačků (bezmála 10 procent), netopýrů (rovněž asi 10 procent) a také ovcí a lasiček (24 procent).

Agentura však upozorňuje, že u řady druhů mohou být samci větší nebo silnější, což usnadňuje jejich vyhledávání a odchyt. „Lovci tak s větší pravděpodobností cílí na ně,“ souhlasí Cooperová. „Je tedy důležité, aby se zaměřovali i na menší samičky,“ dodává.

Autoři studie požadují, aby přírodovědná muzea v budoucnu k výběru exponátů přistupovala vyváženě. Jedině tak podle nich dosáhnou potřebné hodnověrnosti vědecké práce a zvýší povědomí o biodiverzitě.

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.