14. prosince 2017 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

‚Ta kniha nemá děj.‘ Spisovatele oceněného Nobelovou cenou odmítlo 19 nakladatelů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Francouzský spisovatel Claude Simon. Držitel Nobelovy ceny za literaturu z roku... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský spisovatel Claude Simon. Držitel Nobelovy ceny za literaturu z roku... | foto: nobelprize.org

Francouzský spisovatel Serge Volle v rámci experimentu poslal padesát stránek z knihy Palác devatenácti největším francouzským nakladatelům. Všichni ji odmítli. Knihu Palác ale napsal spisovatel Claude Simon, držitel Nobelovy ceny za literaturu.

Kniha Palác z roku 1962 je sedmým románem francouzského spisovatele Claudea Simona. Simon zde čerpal z vlastních zkušeností a příběh zasadil do španělské občanské války. Jako voják se ji zúčastnil a podporoval republikánskou stranu. Očima fiktivního hrdiny v Paláci popisuje svoje prozření, když je konfrontován s rozbombardovanými domy a mrtvými civilisty.

Francouzský spisovatel Serge Volle vzal z Paláce padesát stránek a pod vymyšleným jménem je rozeslal devatenácti francouzským nakladatelstvím. Knihu představil jako svou dosud bezejmenou prvotinu. Sedm nakladatelství se nenamáhalo odpovědět, ale dvanáct zbývajících odpovědí bylo zničujících.

“V té knize jsou tak dlouhé věty, že to ztratí pozornost čtenáře,“ zněla jedna z odpovědí. „Nemá to žádný děj a vystupují v tom jen ploché postavy,“ stálo v jednom z odmítacích dopisů.

Podle Volleho výsledek ukazuje na „filištínskost“ současných knižních nakladatelů - zavrhování děl, která nejsou jednoduchá na čtení nebo nenaženou čísla z prodejů. Dochází tak k jisté trivializace knižní nabídky, která dnes musí být hlavně líbivá a to i na úkor kvality. Serge Volle odmítl přiznat, kterým konkrétním nakladatelům ale výtažek z Paláce poslal.

Ve Francii je Claude Simon oblíbeným spisovatelem. Česky vyšly jen dvě jeho knihy - Příběh (1985, Odeon) a Vítr (1980, Odeon). Claude Simon získal v roce 1985 za svůj celoživotní přínos Nobelovu cenu za literaturu. Zemřel v roce 2005.

  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz