5. září 2018 16:22 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Tanec za první republiky. Devátá řada StarDance přinese řadu změn a nového porotce

Kompletní osazenstvo devátého ročníku StarDance. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kompletní osazenstvo devátého ročníku StarDance. | foto: Česká televize

Populární zábavný pořad StarDance oslaví svým vlastním způsobem vznik samostatné Československé republiky. Nový ročník také přinese celou řadu velmi razantních novinek, jako je vokální kapela nebo nový porotce. Devátý ročník StarDance zamíří na obrazovky 13. října.

Hvězdy tančit nepřestávají!  I letos se o titul královny nebo krále tanečního parketu utká deset párů, deset známých osobností spolu s tanečními profesionály. Diváci se mohou těšit na herečky Pavlu Tomicovou, Danielu Šinkorovou a Veroniku Arichtevu, zpěvačku Moniku Bagárovou a moderátorku Událostí Danielu Písařovicovou. Zatančí také olympijský vítěz David Svoboda, zpěvák Adam Mišík, moderátor Dalibor Gondík a herec Jiří Dvořák.

Nácvik složitých tanců se ale bohužel neobešel bez zranění. Ze soutěže vystoupil Václav Kopta, který si při jedné ze zvedaček natrhl sval.  Jak u mě bývá zvykem, jedná se o poněkud tragikomickou událost. S upřímnou lítostí vzhledem ke vší té dřině, kterou jsem StarDance věnoval, musím kvůli závažnému zranění ze soutěže odstoupit. Musím říct, že mě dnes nebolí jen ta zraněná noha, ale i celý odchod. Jedná se o smutný případ, kdy člověk nerespektuje a neposlouchá svoje tělo. Doporučuji ostatním soutěžícím, aby se této nerozvážnosti vyvarovali a nedopadli jako já,“ okomentoval situaci a vysloužil si potlesk od svých spolutanečníků. Produkce by měla náhradu za Koptu oznámit v průběhu příštího týdne. 

Letošní porota bude v klasickém složení - Tatiana Drexler, Zdeněk Chlopčík a Radek Balaš. Tuto trojice ale nově doplní choreograf Václav Kuneš. Umělecký ředitel souboru 420PEOPLE chce do soutěže vnést nový pohled na věc. „Těším se, co soutěžící předvedou. Budu smířlivý porotce, řekl novinářům na tiskové konferenci. 

Podívejte se na účastníky devátého ročníku StarDance:

Herec Jiří Dvořák a tanečnice Lenka Nora Návorková.
Herec Dalibor Gondík a tanečnice Alice Stodůlková.

Na tanečníky také poprvé v historii čeká klasická polka. Nový bude také cyklus nazvaný Cesta kolem světa, ve kterém zahrají například orientální nebo lidové melodie. Do finále nově rozhodnou o postupu všech tří finalistů diváci svým hlasováním. Dříve rozhodovali jen o dvou, třetího vybrala porota. 

Poslední velkou novinkou je změna živé kapely. Produkce se tentokrát rozhodla zaexperimentovat a Moondance Orchestra Martina Kumžáka na jeden den nahradí vokální sextet SKETY. Ty, jak již z principu vokální kapely vyplývá, nepoužívají žádné nástroje. Soudě podle toho, co předvedli novinářům na tiskové konferenci, jsou ale tanečníci v dobrých rukách. 

„Pořad StarDance se ve vysílání objevil poprvé už před dvanácti lety. Od té doby se televizní tvorba výrazně proměnila, stejně jako očekávání diváků, ale StarDance si přesto stále zachovává svoje kouzlo. Je to i díky tomu, že se Česká televize snaží s každou novou řadou tento formát rozvíjet a posouvat. V letošním roce se například StarDance připojí tematickým večerem k oslavám vzniku Československa. Dalším českým specifikem, které je velmi pozitivně reflektováno i samotnou BBC, která StarDance původně vyvinula, je pak charitativní večer, během kterého už potřetí StarDance propojíme s Centrem Paraple,“ okomentoval devátou řadu StarDance ředitel České televize Petr Dvořák. 

StarDance - 9.řada

scénář: Marek Eben, Barbora Suchařípová // režie: Roman Petrenko // manažer vývoje: Jan Potměšil // manažer realizace: Viktor Průša // hlavní kameraman: Vlado Valko // vedoucí produkce: Petr Herák // dramaturgie: Kateřina Uhlířová, Kateřina Dbalá // architekt: Jaroslav Svoboda // odborný poradce: Jan Onder // aranžmá hudby: Martin Kumžák // pomocná režie: Jan Fronc // kostýmní výtvarnice: Zuzana Straková // asistentka kostýmní výtvarnice: Ilona Ostrá–Heller // líčení: Pavel Bauer // účesy: Blanka Hašková // redaktoři tréninků: Klára Šedová, Ondřej Broukal // režie příspěvků: David Slabý, Matěj Liška

Najdete na Lidovky.cz