14. září 2010 10:22 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Tarantino čelí nařčení z protekce. Hlavní ceny v Benátkách získali jeho přátelé

Quentin Tarantino na festivalu v Benátkách | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Quentin Tarantino na festivalu v Benátkách | foto: Reuters

BENÁTKY Nařčení z protekce čelí po skončení filmového festivalu v italských Benátkách slavný hollywoodský režisér Quentin Tarantino poté, co několik hlavních cen na festivalu, jehož porotě předsedal, skončilo v rukou jeho přátel. Tarantino ale jakoukoli protekci popírá a říká, že ceny porota rozdělila výhradně podle kvalit soutěžních snímků.

Hlavní cenu Zlatého lva na festivalu, který skončil 11. září, získal film Somewhere (Někde) americké režisérky Sofie Coppolové - bývalé Tarantinovy partnerky. Dvě ceny získal také Tarantinův dlouholetý přítel Álex de la Iglesia za film Balada triste de trompeta (Smutná balada o trubce). Tento film dostal zároveň cenu za nejlepší scénář, jehož autorem je rovněž Álex de la Iglesia.

DÁLE ČTĚTE:

Rozhodnutí Tarantinem vedené poroty kritizoval například filmový kritik italského listu Corriere della Sera Paolo Mereghetti. "Předsednictví Quentina Tarantina je svázané s rizikem nejzjevnějšího střetu zájmu, pokud si uvědomíte, že Somewhere a Road to Nowhere (Cesta nikam) jsou svým způsobem okouzlující a zajímavé, ale nic víc," napsal.

S nízkorozpočtovým snímkem Road to Nowhere šel do soutěže v Benátkách Tarantinův mentor, osmasedmdesátiletý americký režisér a producent Monte Hellman, kultovní postava nezávislého filmu 70. a 80. let, který převzal speciální ocenění za celoživotní dílo.

Na dotaz, zda na festivalu prosazoval své přátele, Tarantino odpověděl, že rozhodovaly výhradně jen kvality jednotlivých snímků. Dodal ale, že to byl právě Hellman, kdo ho před 20 lety poučil, jak to funguje s předáváním cen na festivalech.

"Pamatuju si, jak jsem s Hellmanem mluvil v roce 1992 na festivalu Sundance, kde jsem byl se svým filmem Gauneři," prohlásil Tarantino. "Měl jsem v porotě kamaráda a Hellman mi řekl, že kamarád v porotě je ten největší nepřítel, protože se bude stydět dát ti cenu. Ale já nehodlám dopustit, aby mě něco podobného ovlivnilo," dodal.

ČTK

Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem
Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem

21. března je Světový den Downova syndromu, který bývá označován také jako Ponožkový den. Podpořit lidi s tímto postižením může každý. Stačí si obléknout veselé ponožky a hlavně každou jinou.

Najdete na Lidovky.cz