30. listopadu 2007 8:24 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Taxikář Bém míří do kin

Opět v převleku. Do kin vstupuje česká komedie Chyťte doktora, v němž si taxikáře zahrál pražský primátor Pavel Bém. Převlek použil už dříve, když kontroloval pražské taxikáře. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opět v převleku. Do kin vstupuje česká komedie Chyťte doktora, v němž si taxikáře zahrál pražský primátor Pavel Bém. Převlek použil už dříve, když kontroloval pražské taxikáře. | foto: BontonfilmReprofoto

PRAHA Komedií o záletném gynekologovi Chyťte doktora debutuje jako režisér a scenárista Martin Dolenský. Dvojrole manželky a milenky se ujala Tatiana Vilhelmová.

Nejspíš to měla být oddechová divácká komedie o chlapíkovi, který se potácí mezi dvěma ženami. Solidní herecké obsazení, v hlavní roli zpěvák populární kapely, scénář samá legrácka, žádné složitosti, hlavně nic náročného, co by mohlo tížit - to přece musí vyjít. A ono to také vyšlo. Což ovšem zdaleka neznamená, že vznikl dobrý film.

Například proto, že ve filmu není jediný původní nápad, jediná scéna, kterou bychom v nejrůznějších variacích už stokrát neviděli. Klišé se tu střídají s obehranými vtípky a z každého záběru trčí prvoplánovost a předvídatelnost. A nejen proto, že celou story vidíme celkem třikrát...

Jak se ti to mohlo stát?
Doktor Goldberg (Michal Malátný) žije „typickým lékařským životem“, čili má doma ženu a dítě a jinde milenku bez dítěte. Což se ovšem ukáže jako iluze, protože milenka nasype milému doktorovi na hlavu hrst pozitivních těhotenských testů se slovy: „Jak se ti to mohlo stát?“ „Co s tím budeš dělat?“ reaguje doktor.

Solidní herecké výkony. Tatiana Vilhelmová v jedné ze svých dvou podob coby manželka hlavnícho hrdiny, Iva Janžurová hraje její matku.Inu, čítankový rozhovor, který předznamenává, jak prvosignálně se tu bude nahlížet na pozici muže a ženy a na jejich vzájemné soužití. Od této výchozí situace se pak odvíjí první verze příběhu, v níž se pokořený muž doprošuje zhrzené manželky. Poté, co se hlavní hrdina probudí ze zlého snu, sledujeme totéž v bleděmodrém: doktor ze dvou žen volí milenku.

A do třetice všeho dobrého přichází „ideální řešení“, jak z prekérní situace vyváznout. Nabízejí se dvě možnosti: buď před oběma náležitě vytočenými ženami utéci, nebo zvolit variantu, kterou tu propaguje sexuolog Petr Weiss (ve filmu hraje sám sebe coby hosta televizní debaty), totiž mnohoženství.

Humor se tu většinou odvíjí od gagů typu „mobil spadne do akvária“. Slabý scénář nezachraňuje režie, která je stejně neinvenční, ale jen herci. Nicméně i tak šikovná herečka jako Tatiana Vilhelmová má co dělat, aby filmem proplula se ctí. Dvojrole je náročný, ale i vděčný úkol, a nezdá se, že by ho herečka plně vytěžila. To ovšem není do značné míry problém její, ale režiséra.

Výkon frontmana Chinaski je malátný
Frontman skupiny Chinaski Michal Malátný je jako doktor Goldberg prostě malátný, vláčený filmem spoléhá na svou přirozenost a dávné zkušenosti s herectvím. Tvůrci evidentně chtěli, aby i ta nejmenší postava na plátně dostatečně zazářila, takže tu ve vedlejších rolích uvidíme třeba Ivu Janžurovou nebo Pavla Landovského.

Málokdo si ale s rolí dokázal poradit tak elegantně jako Kryštof Hádek se svým natvrdlým policistou. Hodně, snad až příliš se snažil režisér Karel Janák v roli nemotorného kolegy doktorovy milenky. Co je to ovšem proti výkonu pražského primátora Pavla Béma, který si tu maskován knírem zahrál taxikáře.

Průpravu měl ze svých někdejších razií mezi drožkáři, kdy se nechal inkognito vozit po Praze. Komedie Chyťte doktora není nijak provokativně neumětelská ani zoufale nepovedená, řemeslně je to vlastně celkem slušně odvedená práce.

Je to ale omyvatelný výrobek bez ostrých hran a malých částí (které by mohly člověku zaskočit), stoprocentně bezpečný, stoprocentně bez názoru. Připomíná veselohry ze sedmdesátých let, v nichž dobří herci sloužili prostoduchým taškařicím, jejichž hlavní ambicí bylo, aby o ničem nebyly. Nic proti zábavě, „chléb a hry“ tu byly odnepaměti a budou na věky, ale dobře bavit lidi je velká dřina a nedá se takhle lacině ošidit.


HODNOCENÍ LN **
Chyťte doktora
ČR 2007
Scénář a režie: Martin Dolenský
Kamera: Antonín Chundela
Hudba: Chinaski
Hrají: Michal Malátný, Tatiana Vilhelmová, Iva Janžurová, Vladimír Javorský, Luděk Sobota, Zuzana Stivínová, Kryštof Hádek Distribuce v ČR: Bontonfilm
Premiéra: 29. 11. 2007

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz