9. dubna 2019 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Temná laboratoř dnešní civilizace. Daniel Vlček propojuje vizuální umění s hudební produkcí

Daniel Vlček - Příčiny a následky. Pohled do výstavy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daniel Vlček - Příčiny a následky. Pohled do výstavy. | foto: Lucie Drdova Gallery

PRAHA Zvuk a obraz v sobě spojuje současná výstava Daniela Vlčka v Lucie Drdova Gallery na pražském Žižkově. Nevelká privátní galerie uvádí autory různých generací, prověřené i objevené, vždy ale v nepřehlédnutelné kurátorské instalaci.

Ačkoli i Vlčkovi je blízký minimalistický projev, jeho koncept spojení zvuku a obrazu má daleko k výstupům otců experimentátorů typu Milana Grygara či Johna Cage. Dnešní postdigitální generace se vrací k ruční namáhavé práci.

Divák na první pohled vnímá psychedelické černé abstraktní plochy obrazů a slyší nasamplovaný zvuk terénních nahrávek, který vychází přiznaně z plochy jednoho z obrazů. Hudební produkce i sběratelství zavedly autora k podivuhodné a pracné technice, při níž používá vinylové desky. Jeho plátna vznikají překrytím několika vrstev malby, kterou následně proškrabává pomocí šablon ze zmíněných desek. Vznikají tak šrafované téměř černé obrazy, z nichž v jemných liniích občas problesknou zářivé barvy.

Daniel Vlček - Příčiny a následky. Pohled do výstavy.
Daniel Vlček - Příčiny a následky. Pohled do výstavy.

První obrazy takto vytvořil v roce 2011 a zdá se, že tato malířská obsese je dosud úspěšná. Často konfrontuje malbu s audio instalacemi – zde je Vlčkův „hudební“ obraz vyroben jaksi mechanicky z vrstev vosku a ornamentu z železných pilin, iniciovaného magnety. Kontrasty technického světa a přírody, stroje a lidského rituálu patří k autorovým otázkám tvorby. Odpovídá na ně nejednoznačně, neklidně až hypnoticky. Divák se v jeho instalaci necítí zrovna harmonicky; jako by se ocitl v nějakém laboratorním testu vlastní reakce nebo přinejmenším ve starším filmovém hororu.

Daniel Vlček (1978) se kromě vizuálního umění věnuje hudební produkci a recyklaci. Prošel studiem v ateliérech Martina Mainera, Vladimíra Skrepla a Veroniky Bromové, účastnil se aktivit skupiny Guma Guar. V jeho tvorbě se v začátcích objevily streetartové malby stříkané přes šablony, emailové obrazy a samozřejmě zvukové instalace – vše s civilizačními tématy 21. století. Propojení hudebních a vizuálních prvků vyústilo v abstrakci, která je adekvátní paralelou ke zvuku.

Autor našel polohu nejlépe vyjadřující neuchopitelnou směsici pocitů ze současné doby, která rozmělňuje čisté tóny a barvy do jakési masy válcující všechny smysly. Kurátor výstavy Jiří Ptáček ji přesně nazval zvukovou hladinou civilizace, jejímž tichem je dnes už také permanentní šum. Rovněž název projektu Příčiny a následky je trefný: abstraktní obrazy působící jako výsledky pokusů v podobě grafů naznačují, že zadaná data byla temná. Na druhé straně ale jednotlivá plátna vytržená z kontextu a přenesena domů mohou mít směle přívlastek krásná.

Daniel Vlček, Příčiny a následky

Lucie Drdova Gallery, 9. 3. – 20. 4. 2019

Lenka Lindaurová, výtvarná kritička

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz