Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Temperamentní Gipsy Kings rozehřáli Brno

Gipsy Kings zahrály v Brně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gipsy Kings zahrály v Brně. | foto: ČTK

BRNO Brněnskou Kajot arénu rozehřály temperamentní rytmy francouzské skupiny Gipsy Kings. Koncert přilákal nejméně dvě tisícovky lidí, kteří zcela zaplnili plochu pod pódiem. Na tribunách ale zůstala volná místa. Kapela začala včas a ve svižném tempu - pomalejší skladbu nasadila až po půlhodině, kdy zazněla známá balada Un amor.

Atmosféru koncertu dotvářela světelná show. Gipsy Kings už v Česku hráli dvakrát, avšak brněnské publikum je slyšelo poprvé. Kromě starších písní se dočkalo i novinek. V české premiéře zaznělo několik skladeb z připravovaného alba, které vyjde po pětileté pauze od poslední desky Pasajero. Publikum z novinek dobře přijalo třeba píseň Samba, samba. V několika instrumentálkách prezentovali Gipsy Kings také své muzikantské schopnosti.

Gipsy Kings vychází hlavně z hispánských stylů

Hudba Gipsy Kings vychází z flamenka a dalších hispánských stylů. Světovou popularitu zajistilo skupině neortodoxní, popové provedení autorských písniček. Gipsy Kings svůj styl někdy označují rumba catalana. Základem jejich hudebního projevu je mistrná hra na španělské kytary. Na pódiu dnes stanula pětice zpívajících kytaristů podpořená klávesami a temperamentní rytmikou ve složení bicí, baskytara a perkuse.

O Gipsy Kings

Gipsy Kings se dali dohromady už v 70. letech v Arles v jižní Francii. Pod názvem Los Reyes koncertovali na svatbách, při slavnostech i na ulicích.

 Později hrávali na večírcích v letovisku St. Tropez. Skutečný zlom přišel až v druhé polovině 80. let, kdy skupinu katapultovala na světové výsluní úspěšná deska nazvaná jednoduše Gipsy Kings.

Za svoji kariéru prodali Gipsy Kings více než 20 miliónů alb, natočili dva hudební filmy. V dalších snímcích, včetně slavného filmu Big Lebowski, zněly jejich písně. Na svém kontě mají i hudbu k muzikálu Zorro, který se od roku 2008 hraje na muzikálových scénách ve Velké Británii, Izraeli, Francii, Brazílii a dalších zemích.

Kapelu tvoří bratři Reyesové a Baliardové, potomci cikánských rodin, které uprchly na jih Francie v době španělské občanské války. José Reyes, otec bratrů Reyesových, byl slavným zpěvákem flamenca. Mezi jeho obdivovatele prý patřili třeba John Steinbeck, Charlie Chaplin, Pablo Picasso nebo Salvador Dalí.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!