Úterý 29. září 2020svátek má Michal 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

The Doors s příběhem. Na internetu proběhla aukce o pařížský zápisník Jima Morrisona

Jim Morrison z kapely The Doors (1969). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jim Morrison z kapely The Doors (1969). | foto: Wikimedia Commons - Elektra Records

PAŘÍŽ V uplynulých dnech neznámý kupec vydražil pařížský zápisník frontmana legendární kapely The Doors. Nenápadná knížečka má pozoruhodný osud.

Do pařížského zápisníku si Jim Morrison poznamenával myšlenky v roce 1971, tedy těsně před svou smrtí z dodnes neznámých příčin. Celý sešit je v podstatě jednou dlouhou, přerušovanou a naštvanou básní. Na třech místech jsou části textů přeškrtané.

Úryvky z pařížského zápisníku Jima Morrisona.
Úryvky z pařížského zápisníku Jima Morrisona.

Pařížský zápisník má stejně jako celý Jim Morrison zajímavý osud. Původně byl totiž součástí takzvaných 127 fascinací (127 Fascinations), obsáhlého archivu Morrisonových zápisků, který po zpěvákově smrti sesbírala a seřadila jeho dlouholetá partnerka Pamela Coursonová. Když ale Coursonová v roce 1974 zemřela, celý archiv se ztratil. 

Morrisonovy zápisky se znovu objevily až v roce 1986. Coursonová je totiž dala spolu s dalšími Morrisonovými věcmi do úschovy svému milenci a nikomu o tom neřekla. Muž některé věci vrátil zpěvákově rodině, ale archiv 127 fascinací si ponechal.

Se znovuobjevením zápisků pochopitelně vyvstaly snahy zařídit jejich publikaci a zpeněžení. To se ale rodinám Morrisonových a Coursonových nelíbilo a hrozily soudními tahanicemi. Část 127 fascinací byla rozprodána a skončila v rukách soukromých sběratelů. To je i případ Pařížského zápisníku

Zatím není známo, za kolik zájemce Pařížský zápisník vydražil, ale vyvolávací cena byla 100 tisíc dolarů (zhruba 2,5 milionů korun). V roce 2013 se vydražil jiný Morrisonův zápisník za 250 tisíc dolarů (zhruba 6,25 milionů korun)

The Doors

Americká rocková kapela The Doors vznikla v roce 1965. Zakládajícími členy byli klávesista Ray Manzarek a zpěvák Jim Morrison. V roce 1967 kapela vydala dvě úspěšná alba - The Doors a Strange Days, která jim otevřela cestu k mezinárodní slávě. 

Za úspěchem kapely stál do velké míry právě frontman Jim Morrison. Byl také básníkem a koncerty často oživoval vsuvkami své poezie. Sláva si na něm ale vybrala svou daň a vrhla ho do náruče alkoholu a drog. Morrison zemřel ve věku pouhých 27 let. Přesná příčina jeho úmrtí nebyla nikdy prokázána. 

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

A. Opletal Jime R.I.P. 18:45 20.5.2020

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.