Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Bill Murray a zombie? Tihle nemrtví se jen potácejí, hodnotí Jarmuschovu novinku rozladěné publikum v Cannes

Snímek Mrtví neumírají (2019). Režie: Jim Jarmusch. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek Mrtví neumírají (2019). Režie: Jim Jarmusch. | foto: CANNES/ANIMAL KINGDOM

CANNES Nový film oceňovaného Jima Jarmusche je zombie komedií, která skládá poctu béčkovým snímkům. Snímek Mrtví neumírají (The Dead Don’t Die) zahajoval v úterý večer filmový festival v Cannes. Filmoví kritici z něj mají smíšené pocity. Do českých kin se film dostane 4. července.

„Říkal jsem ti, že to špatně skončí,“ oznamuje až znuděným hlasem policista Ronald Peterson (Adam Driver). Jeho kolega Cliff Robertson (Bill Murray) ještě znuděněji přikyvuje. Kolem nich se městem prochází horda nemrtvých. Jenže Jarmuschovi nemrví nejsou jen taková obyčejná krvelačná horda. Místo mozků je tak přitahuje to, co měli rádi již za svého života. Jeden z nemrtvých se dožaduje kávy, druhý pak vína chardonnay. Z předfestivalové ukázky bylo hned patrné, že Jarmusch skládá poctu sedmdesátkovým zombie filmům a vkládá do ní pořádnou dávku svého osobitého humoru.

Adam Driver s mačetou. Snímek Mrtví neumírají (2019). Režie: Jim Jarmusch.
Šokovaný pohled policisty. Snímek Mrtví neumírají (2019). Režie: Jim Jarmusch.

To ale nemusí sedět každému. Publikum, které na zahajovací promítání Jarmuschova filmu zavítalo, z něj mělo velmi smíšené dojmy. „Jarmuschova komedie o nemrtvých je lakonická a pochmurná podívaná, která na plátně tak docela nenachází život. Nepomáhá tomu ani řada skvělých replik a přesvědčivých hereckých výkonů,“ napsal o filmu Peter Bradshaw z deníku The Guardian. 

„Tomu filmu hrozně škodí vlastní sebeuvědomění. Jarmusch dobře ví, že jeho diváci chtějí vidět Adama Drivera a Billa Murraye, jak suchým tónem střílí hlášky, a přesně to jim také dopřává. Nikdy ale nejde ani o krok dál,“ napsal Ben Croll pro web The Wrap. 

„Lenost se mi jeví jako správné slovo, kdybych měl Mrtví neumírají ve zkratce popsat. Ten film totiž často působí, jako kdyby ho Jim Jarmusch nedokončil,“ myslí si Jordan Ruimy z webu World of Reel.

Ne všechny recenze jsou ale negativní. „Mrtví neumírají. Díky Jarmuschovi neumírá ani žánr zombie filmů. To vše díky tomuto skromnému, ale zábavně novátorskému filmařově náhledu na nemrtvé,“ napsal Tod McCarthy z magazínu The Hollywood Reporter. 

Jarmusch do svých filmů rád obsazuje osvědčené herce. To ale neznamená, že ve hvězdně obsazené komedii zůstalo jen u nich. Kromě Adama Drivera (BlacKkKlansman, Star Wars) a Billa Murraye (Zombieland, Krotitelé duchů) se divákům představí i Steve Buscemi, Tilda Swintonová, Selena Gomezová, Danny Glover, Iggy Pop nebo Chloë Sevignyová.

Legenda nezávislého filmu

Jim Jarmusch točí filmy od roku 1980. Je znám tím, že se nenechává svazovat žánry. Je miláčkem filmového festivalu v Cannes, odkud už si odnesl čtyři ceny včetně jedné za nejlepší film (Zlomené květiny, 2005). Jeho nejúspěšnějším filmem je patrně surrealistický western Mrtvý muž (1995) s Johnnym Deppem v hlavní roli.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!