Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Tim Robbins ve Varech vychválil Formana. Ocenil ho zejména za Kukaččí hnízdo

Tim Robbins s Křišťálovým globem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tim Robbins s Křišťálovým globem. | foto:  Dan Materna, MAFRA

KARLOVY VARY/PRAHA Muž, který nedělal kompromisy a nikdy nepřekročil hranice své vnitřní integrity, takový byl podle amerického herce a režiséra Tima Robbinse český a v USA proslavený režisér Miloš Forman. Z obdivu k němu se v sobotu vyznal na festivalu v Karlových Varech, kde svým vystoupením zahájil tiskové konference. Robbins si v pátek získal bezprostředností i kritickým vyjadřováním diváky i novináře. Těm druhým řekl, že se musí kriticky vyjadřovat, jinak by se cítil jako zrádce demokracie.

Za svůj nejoblíbenější Formanův film považuje Přelet nad kukaččím hnízdem o vzdoru jednotlivce proti systému. Robbins opět kritizoval amerického prezidenta Donalda Trumpa a řekl, že USA spustily svými kroky před iráckou válkou pozdější migrační krizi a nikdo z odpovědných za to nenese trest.

„Dělat kompromisy je nebezpečné. Pokud něco víte a neřeknete to, je to pro mě zrada toho, čím je demokracie. Demokracie není na to, abychom ji použili, když se nám to hodí, ale abychom ji použili v těžkých chvílích, přál bych si, aby tak činilo více lidí,“ řekl Robbins.

O Trumpovi říká, že je podvodník a podvedl i své voliče. V USA podle něj panuje krize důvěry vůči politickým institucím i médiím, které se podle něj podílely na jím zmiňované irácké válce. „Celá byla založena na manipulaci s údaji a vedla k tragédii, vypukla migrační krize, na jejímž počátku jsou USA a nikdo nechce přiznat, že to byla chyba,“ řekl.

Přelet nad kukaččím hnízdem mě dostal nejvíc, řekl Robbins

Svou zemi kritizoval i za diskurs v otázce migrantů. „Myšlenka, že imigranti nám něco ukradnou nebo nám ublíží, je myšlenka ignorantská,“ uvedl. Podle něj skýtá umění i věda mnoho příkladů autorství lidí, které lze nazývat imigranty. „Miloš Forman přišel s pěti skvělými filmy, které natočil v USA a přitom pocházel z Československa. Všichni jsme nějakým způsobem přistěhovalci,“ řekl Robbins.

Poprvé prý v pátek ve Varech viděl Lásky jedné plavovlásky, na nichž v sobotu ocenil civilnost i zachycení atmosféry 60. let. „Amadeus je prostě geniální film, ale ten, který mě dostal nejvíc, je Přelet nad kukaččím hnízdem. Miloš v něm zachytil ducha toho, co se tehdy dělo v naší zemi,“ řekl Robbins.

„Rebelství hlavního hrdiny v podání Jacka Nicholsona bylo i naším rebelstvím. Vyjádřil všechny naše frustrace té doby ... ať už je to myšlenka, že jsou pravidla, která nelze porušovat, nepřekročitelný respekt vůči autoritám, že vše, co říkají, musí být pravda ... postavit se proti tomu a zpochybnit to, to je to, co rezonovalo v USA,“ řekl.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!