Pátek 17. ledna 2020svátek má Drahoslav -1 °C polojasno Předplatné LN
27. listopadu 2016 16:08, aktualizováno  16:53 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

'Tleskali jste nacistům.' Gipsy.cz na Slavících vypískal Ortela a odešel ze sálu

Kapela Ortel, kritizovaná za xenofobní texty, skončila na druhém místě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kapela Ortel, kritizovaná za xenofobní texty, skončila na druhém místě v... | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA Rapper Radek Banga, známý hlavně pod svým uměleckým jménem Gipsy.cz, se rozlítil během předávání cen Český Slavík Mattoni. Na stupních vítězů se hned dvakrát umístilo kontroverzní uskupení Ortel, které je známé svými xenofobními texty. Banga společně s manželkou na protest opustili sál.

„Ano, je to pravda, při předávání cen Český slavík jsme se s mou manželkou zvedli, začali jsme pískat a nakonec na protest proti Ortelu odešli ze sálu. Jen malá hrstka odvážných se ozvala, můj respekt mají Filip Šmíd, Iva Pazderková, Jan Tuna a také Petr Štolba, který je známější pod pseudonymem ‚Pekař‘. My všichni jsme dali najevo svůj nesouhlas,“ napsal Banga na své facebookové stránce.

Kapela Ortel, kritizovaná za xenofobní texty, skončila na druhém místě v...
Tomáš Ortel na Zlatém slavíkovi.

Nacistické symboly na pódiu Slavíků

Kapela Ortel se na Slavících umístila na druhém místě v kategorii skupina roku a její frontman Tomáš Ortel obsadil druhou příčku i v kategorii zpěváků hned za Karlem Gottem. Uskupení už minulý rok vyvolalo kontroverze kvůli rasisticky laděným textům a výrokům. Banga navíc upozornil na to, že kapela na pódium letos dorazila v košilích s motivem „umrlčí lebky“, která bývala symbolem nacistických jednotek SS.

„Skupina Ortel přišla na podium a na košilích měli tyto lebky. Na tom podiu stáli především proto, že je podpořili ‚obyčejní lidé,‘ kteří mají tu drzost ještě tvrdit, že jejich Ortel není rasistický a v žádném případě nepodporuje nacismus. A pak si přijde Ortel s umrlčími lebkami na košilích a dá celému národu tímto symbolem najevo, jakým směrem smýšlí. Jsem zarmoucen faktem, že tomuto zjevnému propagování nacismu nejen přihlížel celý sál, ale většina dokonce tleskala,“ napsal Banga.

Jednou přijdou na řadu i kavárníci

Banga se velmi rozčílil nad tím, že se nikdo se nad nacistickou symbolikou nepozastavil. Dále varoval, že nenávist není možné ničím uspokojit a po Romech, Židech nebo muslimských uprchlících přijdou na řadu další – intelektuálové, gayové i „kavárníci“.

„Čemu jste tleskali? Já vám řeknu čemu – tleskali jste nacistům. Doufám, že se vám bude spát úplně stejně jako včera. Pánové a dámy, mlčeli jste. A mlčení je tichý souhlas. Rozhodli jste se špatně, tak jako mnozí v roce 1938. A všichni víme, jak to dopadlo. Na to bychom neměli zapomenout, protože historie nám ukazuje, kam až může nenávist zajít,“ podotkl Banga.

Tomáš Ortel si byl po zkušenosti z loňského roku vědom, že jeho vítězství opět vyvolá vášnivé diskuze. „Dávejte si pozor s tím potleskem, ať pak nemusíte vysvětlovat, proč jste nám tleskali,“ vzkázal divákům při děkovné řeči.

Už na slavnostním ceremoniálu vyjádřil nenápadný nesouhlas zpěvák Pekař, který se stal Objevem roku. Při přebírání ceny prohlásil: „Slavík je super, ale mohlo by to být lepší, kdyby tu nebyli lidi, kteří tu podle mě být nemají.“

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

VYZKOUŠENO: Baví děti chytré vějíře?
VYZKOUŠENO: Baví děti chytré vějíře?

Učit se zábavnou hrou, to je ideální pro každé dítě, viďte? S dobrými pomocníky to jde jedna báseň, jako třeba s Chytrými vějíři, které jsme s dětmi vyzkoušeli.