29. dubna 2017 8:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

To je Miroslav Šašek. Dílo světoznámého ilustrátora můžete vidět ve Ville Pellé

Knihy Miroslava Šaška mapují světové metropole | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Knihy Miroslava Šaška mapují světové metropole | foto: baobab

PRAHA Barevné ilustrace, které zachycují život ve světových metropolích. Zdánlivě dětské obrázky jsou ale plné Šaškova smyslu pro detail a mají co nabídnout i dospělým. Šašek sám byl nadto člověkem s neobyčejným životním osudem. V celé umělecké kráse vám ho představí na pražských Hradčanech.

Plná tři patra zářivě barevných ilustrací v prosluněných a vzdušných prostorách Villy Pellé. Málokterá výstava působí jako příchod jara, než co si Galerie spolu s Nadací Miroslava Šaška připravila pro návštěvníky. Výstava se čte pozpátku - v dolních patrech návštěvník nalezne nejpozdnější Šaškovy ilustrace, mezi které patří třeba úchvatně provedený a sytě barevný Hong-Kong. Pozpátku po časové ose se návštěvník dostane až do druhého patra k ranějším dílům, která jsou neméně působivá, ačkoliv méně barevná. Pro děti si ve Ville Pellé připravili i tři interaktivní instalace, které se nacházejí na stejném místě. Třetí patro je věnováno umělcům, kteří se Šaškem inspirovali.

Pro Miroslava Šaška byla důležitá autentičnost jeho kreseb. Místo dlouho studoval, než se rozhodl ho umělecky zachytit. V případě Hong-Kongu třeba navíc studoval i čínské znaky, aby i po převedení do obrázků dávaly jasný smysl.

Miroslav Šašek: To je Paříž - první knížka ze série To je...
Miroslav Šašek: To je Londýn.


Výstava láká na téměř kompletní sbírku ilustrací z knížky To je Řím. Z New Yorku se ve Ville Pellé třeba představí jen tři ilustrace. Zato jsou unikátní, protože se ani jedna neobjevila ve vydané knize. „Kompletování ilustrací je složité. Lidé si je třeba dávali darem mezi sebou a mohou teď být kdekoliv,“ vyjádřil se k situaci kurátor výstavy Juraj Horváth.

Miroslav Šašek

18. 11. 1916 Praha - 28. 5. 1980 Wettingen, Švýcarsko

Ilustrátor, grafik, spisovatel, hlasatel a herec

Po maturitě na gymnáziu Šašek studoval strojní fakultu ČVUT a mezi lety 1938 a 1938 podnikl řadu cest po Evropě a Africe. V roce 1947 začal studovat pařížskou univerzitu umění a pro Kuncířovo nakladatelství připravoval obrázkové průvodce pro děti. Po nástupu komunismu u nás natrvalo emigroval. U nás prakticky téměř neznámý, v zahraniční proslavený, takový je Miroslav Šašek. Jeho světové průvodce nazvané To je... (a jméno města) se prodávaly v desetitisícových nákladech.

Miroslav Šašek v Benátkách

Miroslav Šašek v Benátkách


Zajímavou instalací je i autentické dobové rozhlasové studio s vybavením, kde si návštěvníci mohou poslechnout Šaškův nezkrácený rozhlasový projev. Zároveň pořadatelé vyhlásili soutěž o nejlepší znělku rádia Šašek (tak je projekt nazýván), kterou mohou zájemci posílat na email galerie nebo předat rovnou na místě.

Výstava M. Šašek let č. 59/74

24. dubna - 7. července
Villa Pellé, Pelléova 10

Kurátor výstavy: Juraj Horváth

Doprovodný program:

4. května, 18:00
Komentovaná prohlídka výstavy s kurátorem Jurajem Horváthem

7. května, 15:00 - 16:00
Dílna minutových her

13. května, 15:00 - 16:00
Loterie - Poznej svět!

21.května, 15:00 - 16:30
Cesta kolem světa za 1,5 hodiny!

4. června, 15:00 - 16:30
Bojíte se tužky?

8.června, 18:00 - 22:00
Večer-knihy-terasa

11.června, 15:00 - 17:00
Průvodce pro dobrodruhy s Ultrafun

18. června, 13:00 - 17:00
VR kosmopolita