Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Topolové, Krchovský a další autoři se sešli v antologii undergroundu

Filip Topol | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Filip Topol | foto: MAFRA - Libor Teichmann

Antologii poezie druhé generace undergroundu, tedy autorů jako jsou Viktor Karlík, Jáchym a Filip Topolovi, Vít Kremlička nebo J. H. Krchovský, vydává Revolver Revue. Jmenuje se U nás ve sklepě a básnické texty v ní doplňují ilustrace a fotografie tvůrců z téhož okruhu.

Obsáhlá publikace, která nese název stejný jako jedna z písní kapely Garáž, zahrnuje také anketu mezi tvůrci, medailonky autorů, jejich bibliografie a doprovodné texty Viktora Karlíka a Marka Vajchra.

Jako druhou generaci undergroundu označoval Ivan Martin Jirous ty, kteří "šli do undergroundu přímo". "My, starší, jsme před normalizací ještě přeci jenom stihli něco dělat takříkajíc oficiálně, ale ti mladší, (...), ti rovnou absolutně odmítli všechny pokusy o jakékoli zapojování se do oficiálních struktur, které byly tehdy zcela hanebné," uvedl v rozhovoru pro Revolver Revue v červnu 2010.

Antologii poesie druhé generace undergroundu vydává Revolver Revue

Antologii poesie druhé generace undergroundu vydává Revolver Revue

Právě ze zmiňovaného okruhu autorů vzešla i Revolver Revue, jejíž první číslo vyšlo v samizdatu v roce 1985. Obsáhlý časopis je vždy výpravnou revue věnovanou literatuře a výtvarnému umění v širších společenských souvislostech. Výrazně se věnuje výtvarníkům a literátům - současným i žijícím v nedávné minulosti, kteří se pohybují na okraji.

Texty doprovázejí fotografie, malby a kresby

Antologie U nás ve sklepě zahrnuje verše z 80. a 90. let od Petra Placáka, Filipa Topola, Jáchyma Topola, J. H. Krchovského, Luďka Markse, Víta Kremličky, Karla Malíka, Martina Sochy, Tonyho Ducháčka nebo Ewalda Murrera a doprovázejí je fotografie Ondřeje Němce, Gabiny Fárové nebo malby a kresby Viktora Karlíka nebo Pavla Reisenauera. Kniha vychází v grafické úpravě Luboše Drtiny.

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!