21. června 2011 17:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Tragikomické dějiny alá Europeana

Dějiny jsou záležitostí tragikomickou. Každý si tudíž přijde v Europeaně na své. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dějiny jsou záležitostí tragikomickou. Každý si tudíž přijde v Europeaně na své. | foto: Reprofoto

PRAHA "A v roce 1989 vymyslel jeden americký politolog teorii o konci dějin. Ale hodně lidí tu teorii neznalo a dál dělali dějiny, jako by se nechumelilo." Závěr Ouředníkova ironického obrazu 20. století Europeana vrací jeho mix historek, dat, informací i banalit zpět na začátek. Stejně tak ve zkratce a za využití jednoduchých zvukových a hudebních motivů projede minulým stoletím desetiminutový úvod její adaptace, kterou v Redutě režíroval Jan Mikulášek.

V Redutě se v poslední době daří adaptacím nedivadelních předloh. Přestože k dramaturgii těžící z filmových a literárních hitů mohou být výhrady, konkrétní adaptace v Redutě zvedají laťku brněnského divadla. Jan Mikulášek je režisérem, který se na profilaci svěžího stylu divadla podílí: před nedávnem zde uvedl velmi zdařilou inscenaci podle Korespondence V + W.

Zvuková projížďka minulým stoletím

Europeana je jeho další adaptací oceněné literární předlohy (kniha roku v anketě Lidových novin 2001). Nutno však říci, že divadelní svébytnosti, jakou oplývala Korespondence W+V, v případě Europeany Mikulášek nedosáhl. Přesto z předlohy, které prakticky chybí divadelní potenciál, vydobyl poměrně působivou inscenaci.

Po úvodní zvukové projížďce minulým stoletím následují textové pasáže. Osm herců představuje osm účastníků konference. Každý je vypravěčem, dělí se o útržky předlohy. Text je někdy nahrazen hereckou akcí, opakujícím se gestem, pohybem, častěji je ale jimi pouze doprovázen. Stejně jako v textu se zde mísí banality s hrobově vážnými motivy: hezká úvodní etuda Jiřího Knihy s upravováním výšky neviditelného mikrofonu je vzápětí vystřídána strohými informacemi o průměrné výšce vojáků padlých v Normandii a obětech v koncentračních táborech nebo obrazem ženy svlékající se na veřejném místě s takovou odosobněností a otupělostí, jako by v mysli nesla miliony před popravou svlečených.

Dějiny jsou záležitostí tragikomickou. Každý si tudíž přijde v Europeaně na své.

Ouředníkův proud, strukturovaný pouze postranními titulky z dějepisné učebnice, je možné snadno, při zachování základních motivů, přerušit i navázat. Text se přednáší vsedě kolem stolu, postupně se ale od něj odpoutává a v druhé polovině se hraje v méně organizovaném prostoru poloprázdného jeviště, kde už těžko hledat řád a výklad událostí. Součástí scény je kromě zasedačky ještě odpudivé prosklené předsálí, které evokuje společně s kostýmy československá 70. či 80. léta.

Mix vzpomínek

Patrik Ouředník: Europeana Režie: Jan Mikulášek
Dramatizace: Dora Viceníková a Jan Mikulášek
Premiéra 9. června 2011 v Divadle Reduta, Brno.

Mezi herci těžko vytknout silnější a slabší výkony, působí jako vyvážený sbor, předávající si hlavní motiv (Dita Kaplanová, Zuzana Ščerbová, Marie Jansová, Ondřej Mikulášek, Václav Vašák, Jiří Vyorálek, Jan Hájek, Jiří Kniha).

Propojením neosobního odstupu komentátorů s absurdní komikou a pohybově stylizovanou vyšinutostí obsáhnou vážnost sdělení i temný humor dějinného ohlédnutí, v němž se na jedné hromadě ocitá bombardování měst a vynález podprsenky. Vyvážená ale není úroveň divadelního uchopení textu.

Dějiny jsou záležitostí tragikomickou. Každý si tudíž přijde v Europeaně na své.

Silné jsou scény nacházející osobité paralely k předloze – zmíněný úvod inscenace, hystericky zaplakaná Óda na radost, groteskní scéna intelektuálního sebeukájení předvedená jako hromadná masturbace s knihami nebo nezdařené vítání nového tisíciletí s lahvemi šampusu, které se nepodaří otevřít. Pohybová ilustrace textu může místy působit příliš popisně, ve své doslovnosti ale dobře dotváří absurdní obraz (například na text "o první světové válce se říkalo, že v ní lidé padali jako semena" se začnou postavy na jevišti nekontrolovaně kácet k zemi – uprostřed dialogu, během akce, vzápětí vstávají a navazují na akci před pádem, a vše se opakuje).

Jsou zde ale i slabší, méně invenční scény, jako je projev státníka o uplynulém století, schopného do mikrofonu pouze vzlyků na pomezí pláče a smíchu. Především v druhé polovině je také dominantnější text, malé zklamání může přinést i závěr, který jen nechá zaznít pasáž o konci dějin bez výrazné tečky.

Pro čtenáře Europeany bude inscenace zajímavá tím, že uvidí text tak nedivadelní, pro ostatní to může být inspirace. Škoda jen kolísající, nicméně Mikuláškův experiment je i tak působivý.

Kateřina Slámová Bartošová, divadelní kritička

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?