Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Třetina dětí nepřečte ani jednu knihu za měsíc. Odborníci chtějí po ministerstvu státní podporu čtenářství

Čtení pomáhá (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čtení pomáhá (ilustrační foto). | foto: Lidovky.cz

PRAHA Odborníci apelují na ministerstvo kultury, aby připravilo národní program na podporu čtenářství. V Česku existuje několik takto zaměřených iniciativ, chybí jim ale koordinace, říká literární historik a teoretik Jiří Trávníček z Akademie věd. Cílem je vytvořit státem podporovanou iniciativu na podporu čtenářství.

Její součástí by mohl být i dotační program na ministerstvu kultury, řekl Trávníček ČTK. Ministerstvo říká, že národní program podpory čtenářství by mohl být vládě předložen příští rok na jaře.

K iniciátorům platformy patří třeba také ředitelka veletrhu Svět knihy Dana Kalinová, ředitelka Knihovny Jiřího Mahena Libuše Nivnická, učitel Josef Soukal z Asociace češtinářů či Vít Richter za Svaz knihovníků a informačních pracovníků.

Trávníček pracuje v Ústavu pro českou literaturu AV, který v letech 2007, 2010 a 2013 provedl velké průzkumy českého čtenářství. Z nich vyplývá, že počet aktivních čtenářů v ČR za sledovanou dobu neklesá. Aspoň jednu knihu za rok přečte 84 procent Čechů. Toto číslo dokonce mírně roste.

Málo pravidelných, zato hodně vášnivých čtenářů

Mezi Čechy není moc čtenářů pravidelných, ale hodně čtenářů vášnivých, kteří přečtou aspoň 55 knih ročně. Přesto je podle Trávníčka důležité čtenářství podporovat - je podle něj kulturním statkem, a MK by se o ně mělo starat jako o další kulturní statky.

Zamýšlený program by měl šířit povědomí o společenském významu čtenářství. Z výzkumů podle Trávníčka vyplývá, že pokud se čtenářství nepodporuje v rodině, škola to nenapraví. Cílem iniciativy není zvyšovat čtenářskou gramotnost, ale mít návyk číst; cílovou skupinou není škola nebo děti, ale celá populace, říká.

„Jde o to rozšířit mezi veřejnost myšlenku ‚trvale udržitelného čtenářství‘, tedy že za své děti jako čtenáře odpovídají především rodiče, že knihovny nejsou pouhým kulturním luxusem,“ uzavírá.

Podle jiného průzkumu, jehož se v roce 2014 zúčastnilo přes 1500 dětí, vnímá četbu ve volném čase jako zábavnou činnost necelá polovina z nich. Pro mnohé z nich (18 procent) je ale spojeno s nudou. Mezi dětmi existují genderové rozdíly, 59 procent dívek považuje čtení za zábavné, u chlapců je to však pouze 37 procent. S rostoucím věkem vnímají děti význam četby knih pro vzdělávání.

Třetina dětí čte každý den

Z výše citovaného výzkumu vyplynulo, že celá třetina dětí čte knihy každý den, ale další třetina nepřečte za měsíc ani jednu knihu. Hlavním důvodem pro nečtenářství je konstatování, že čtení děti nebaví, silnou konkurencí jsou jiné aktivity - film, televize, internet, facebook a počítačové hry.

Iniciátoři Národního programu na podporu čtenářství se sešli v pondělí s náměstkyní ministra kultury Kateřinou Kalistovou. Dohodli se na dopracování koncepce, ministerstvo bude usilovat o vznik meziresortní skupiny, v níž by bylo zastoupeno i ministerstvo školství. MK uvažuje o tom, že by program začlenilo do připravovaného Literárního centra.

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...