17. března 2014 11:30 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Tři desítky českých umělců vystavují na bienále fotografie v Belgii

Díla finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého: Jiří Thýn | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Díla finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého: Jiří Thýn | foto: Cena Jindřicha Chalupeckého

Více než tři desítky českých umělců se představují na Bienále fotografie a vizuálního umění Liege 2014. Mezi vystavujícími jsou Zbyněk Baladrán, Veronika Bromová či Jiří Thýn, ale i méně známá jména. Česká součást bienále, která je historicky jednou z největších výstav české fotografie v Belgii, nese název "O židli".

Běžný kus nábytku se tak stal klíčem k výběru děl - nejen fotografií, ale také instalací, objektů či videí. Prostý, ale přesto mnoha významy oplývající motiv je protipólem i doplněním vysoce technologického centrálního tématu bienále, které letos nese k digitálnímu zpracování obrazu odkazující název "Pixely ráje".

Ředitelka oceňuje českou nápaditost i provokativnost

Umělecká ředitelka belgické přehlídky Anne-Françoise Lesuisse prohlásila, že belgickým organizátorům se líbily osobitosti, pracovitost, nápaditost a schopnost adaptace tří kurátorů české části výstavy Kariny Kottové, Hynka Alta a Aleksandry Vajd. "Také jsme ocenili, že navrhli něco neobvyklého a trochu provokativního. Dnes je výstava hotová a naprosto nás přesvědčila," dodala Lesuisse. Bienále fotografie se v Liege koná už podeváté.

"Židle stojí nohama na zemi," napsala v doprovodném textu k výstavě Karina Kottová. V rámci expozice se tak židle stala předmětem zkoumání vytrženým z každodenního kontextu a nahlíženým umělci z mnoha úhlů. Koncepce měla jít podle autorů nad rámec tradičních přehlídek bienále, které prý často spojuje jen vágní téma a "iluze objektivity".

ČTĚTE TAKÉ

V expozici v Liege 2014 se tak belgičtí návštěvníci mohou vedle výrazných jmen jako je Zbyněk Baladrán, Veronika Bromová či Jiří Thýn seznámit i s méně známými autory jako například Terezou Kabůrkovou, Matyášem Chocholou nebo Romanou Drdovou. V rámci česko-belgické spolupráce naváže příští rok na výstavu českých umělců v Liege projekt belgických autorů v pražském prostoru Galerie MeetFactory.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!