Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Trnkův syn a vnuk vzkřísí Zahradu v multimediálním projektu

Z projektu Zahrada 2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z projektu Zahrada 2 | foto: Archiv rodiny Jiřího Trnky

Klasické dílo české literatury pro děti, Zahrada Jiřího Trnky, nabere druhý dech v unikátním projektu na pomezí výstavy, divadelního představení a animovaného filmu. Pod názvem Trnkova Zahrada 2 ho připravují umělcův syn Jan a vnuk Matyáš, oba výtvarníci. Za použití materiálů z rodinných archívů chystají poctu mistrovi české animace, která bude součástí akce Plzeň - Evropské město kultury.

Zahrada 2 bude v Plzni k vidění února do května příštího roku, ní ukázky z výstavy budou ale prezentovány už tento týden na festivalu Anifilm v Třeboni.

Příprava trvala tři roky

V roce 2015, kdy se celá výstava poprvé představí v Plzni – rodném městě Jiřího Trnky a zároveň Evropském hlavním městě kultury pro tento rok, uplyne od Trnkova narození 103 let. "Výstavu jsme původně chystali pro rok 2012 přímo na stoleté výročí dědečkova narození. Ukázalo se ale, že to nebude tak jednoduché. Chtěli jsme, aby výstava byla skutečnou poctou původnímu dílu i jakýmsi jeho vzkříšením a oživením zároveň. Dlouho jsme proto vymýšleli koncept i formu, která by tohle naše základní přání stoprocentně dodržela. Přípravy se tedy nakonec protáhly na celé tři roky", vysvětluje Trnkův vnuk, výtvarník a animátor Matyáš Trnka.

Výsledkem je instalace, která bude rozprostřena na 400 m2 Západočeského muzea v Plzni. Návštěvník výstavy se na ní stane sám jedním z hrdinů knihy - malým klukem, který objeví vchod do světa staré kouzelné Zahrady, v níž zažije různá dobrodružství a bude čelit nástrahám.

Výtvarník Jiří Trnka.

Jiří Trnka při práci

Zahrada na vlastní kůži

Samotnou výstavu tvoří 6 scén, které vycházejí z původní knižní předlohy. Jejich základem jsou animace, které rozpohybují původní kresby z díla Jiřího Trnky. "Na konceptu spolupracujeme s tvůrčím týmem, máme sounddesignéra, animátory, techniky a programátory, se kterými jsme vytvořili jednotlivé instalace tak, aby byly skutečně interaktivní. Například jsme vymysleli čidla, která reagují na konkrétní činnost diváka. Naším cílem je to, aby se každý návštěvník výstavy ocitl skutečně uvnitř knihy a prožil si její příběh na vlastní kůži," vysvětluje Matyáš Trnka.

Z projektu Zahrada 2 - Trpaskop

Z projektu Zahrada 2 - Trpaskop

O autorech projektu

Jan Trnka (1956) je absolvent UMPRUM oboru užitá malba. Výtvarník a malíř na volné noze. Žije a pracuje v Praze.
Matyáš Trnka (1981) je absolvent Vyšší odborné školy Václava Hollara a student 3. ročníku Katedry animace na pražské FAMU. Působí jako animátor, výtvarník, režisér a grafik, autor několika krátkých filmů, mj. také znělky 11. ročníku Mezinárodního festivalu animovaných filmů AniFest, která skládala čest právě Jiřímu Trnkovi. Upozornil na sebe také prvním českým interaktivním komiksem na motivy jiné oblíbené dětské knížky Malý Alenáš. 

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!