18. února 2017 18:46 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Křišťálového medvěda na Berlinale získal film Pátá loď. Vznikl v české koprodukci

Na festivalu Berlinale vyhrál křišťálového medvěda film Pátá loď, který byl... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na festivalu Berlinale vyhrál křišťálového medvěda film Pátá loď, který byl... | foto: Lidovky.cz

BERLÍN Dětská porota na mezinárodním filmovém festivalu Berlinale udělila Křišťálového medvěda pro nejlepší film v soutěžní sekci Generation Kplus slovensko-česko-maďarskému snímku Pátá loď. Oznámili to v sobotu pořadatelé festivalu.

Film Pátá loď režisérky Ivety Grófové měl na Berlinale svou světovou premiéru. Do českých kin ho distribuční společnost Cinemart uvede 6. dubna.

„Vybrali jsme film, který je kreativní a autentický. Je o dvou dětech, které stvořily svůj vlastní malý svět a pravidla. Příběh filmu je podle nás velmi dojemný a také herci byli velmi uvěřitelní,“ uvedla porota.

Rodinné drama Pátá loď vzniklo na motivy stejnojmenného románu Moniky Kompaníkové. Je příběhem netradiční dětské rodiny inspirovaným skutečnou událostí. Malá Jarka má mámu, která nechce být matkou. Hledá lásku a nachází ji náhodou, když za zvláštních okolností vezme dvě batolata do opuštěné zahradní chatky.

Hlavní roli vytvořila desetiletá Vanesska z Bratislavy. Jarčinu matku hraje zpěvačka z Košic Katarína Kamencová, její matku ztvárnila herečka Johanna Tesařová. Českým koproducentem filmu je společnost Endorfilm.

ČTK