Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

U2 slaví čtyřicítku. Připomeňte si jejich největší hity

U2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U2 | foto: Reprofoto

V září roku 1976 byl jistý Larry Mullen, student střední školy Mount Temple v irském Dublinu, celý zoufalý, že vyhodil spoustu peněz za bicí, jejichž zvuk mu učaroval v tehdy populárních glamrockových kapelách, a tak na radu otce vyvěsil na školní nástěnku inzerát, že hledá spoluhráče do kapely. A vyhlásil konkurs.

„Oné soboty 25. září se v kuchyni Larryho matky na předměstí Artane sešla parta teenagerů, aby udělali první krok na cestě k největší světové slávě,“ píše se ve vloni vydané biografii kapely U2 od Mata Snowa. Datum konkursu je oficiálně považováno za datum vzniku nejslavnější irské rockové kapely všech dob. A jeho čtyřicáté výročí připadá právě na dnešek.

O U2 byly popsány stohy papíru a těžko k nim dodávat cokoli nového, než přijdou zase s něčím novým (zatím poslední album Songs of Innocence vydali roku 2014). Rozhodli jsme se připomenout jejich výročí tedy v přesně opačném gardu: připomenout to nejznámější. A tudíž také vlastně nejstarší.

Jestliže jsme měli vybrat pět největších hitů, nemohli jsme vůbec sahat k albům posledního dvacetiletí. Přestože jsou U2 jednou z nejpopulárnějších kapel světa, hity srovnatelné s těmi starými prostě na svých deskách nemají, ani kdyby se jejich vášniví fanoušci rozkrájeli. Konec konců, nepochybně i oni, když vyrazí někde ve světě na jejich koncert, nejvíce aplaudují písničkám starým i víc než třicet let.

Sunday Bloody Sunday

První opravdový megahit U2 pochází z jejich třetího alba War (1983). Je ohlasem na takzvanou Krvavou neděli, kdy bylo 30. ledna 1972 v Severním Irsku zabito britskými vojáky třináct účastníků protestní demonstrace.

Pride (In the Name of Love)

Singl z alba The Unforgettable Fire (1984) je další z mnoha politicky orientovaných z dílny U2. Tentokrát reflektuje myšlenky amerického humanisty a bojovníka za lidská práva Martina Luthera Kinga, který byl v dubnu 1968 zavražděn.

I Still Haven’t Found What I’m Looking For

Rok 1987 patřil v historii U2 okouzlení Amerikou, včetně jejích hudebních stylů, a výsledkem je skvělé album The Joshua Tree, jehož singlem tato píseň je. Ve své stavbě je zjevně ovlivněna afroamerickou duchovní hudbou, gospelem.

One

Třetí singl z „berlínského“ alba Achtung Baby (1991) možná zachránil existenci kapely. Během nahrávání v legendárním berlínském studiu Hansa se členové U2 nebyli schopni na ničem shodnout a hrozil rozpad kapely. Až náhodná improvizace, ze které vznikl jeden z jejich největších hitů One, je zase stmelila dohromady.

Numb

Na závěr spíš možná milá kuriozita, i když pro mnohé posluchače patří nejen singl Numb, ale i celé album Zooropa (1993), z něhož pochází, k tomu nejzajímavějšímu, co U2 vydali. Už proto, že se to tolik liší od jich ostatní produkce. A klip k téhle písni ukazuje, že i takoví „vážňáci“, jako jsou U2, mají díkybohu smysl pro humor.

Ondřej Bezr

Autor

Ondřej Bezrondrej.bezr@lidovky.czČlánky

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

DAILY CONNECT s.r.o.
Firemný konzultant

DAILY CONNECT s.r.o.
Praha
nabízený plat: 20 000 - 100 000 Kč