Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Ukrýval parašutisty. Komiksovou cenu získala kniha o málo známém hrdinovi heydrichiády

Předávání komiksových cen Muriel. Ján Lastomírsky (na snímku) získal spolu s... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předávání komiksových cen Muriel. Ján Lastomírsky (na snímku) získal spolu s... | foto: ČTK

Hlavní cenu České akademie komiksu dostala dnes kniha Článek II. Vypráví o atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha a následných represích. Jeho autoři Jiří Šimáček a Ján Lastomírsky si jako hlavní postavu zvolili Vladimíra Petřeka, kaplana pravoslavného kostela v Reslově ulici v Praze, kde se ukrývala skupina výsadkářů po atentátu. Publikace si z udílení výročních komiksových cen Muriel odnesla také ocenění za nejlepší komiksovou knihu a nejlepší scénář.

Kniha Článek II porotu v záplavě didaktických komiksů na historické téma zaujala souhrou scénáře a expresivní kresby. Propojení příběhu konkrétního obyčejného hrdiny se širším historickým kontextem vytváří nepřehlédnutelné a vyvážené dílo, uvedli členové akademie komiksu.

Předávání komiksových cen Muriel. Tomáš Motal s cenou za nejlepší kresbu a...
Předávání komiksových cen Muriel. Anna KřIvánková pózuje s cenou za nejlepší...

Děj komiksu Článek II pokrývá období od příchodu Heydricha do Prahy, začíná podzimem 1941 a končí popravou Vladimíra Petřeka. Hlavní dějovou linku tvoří historicky známé události, jsou však nahlíženy optikou mladého muže, který o sobě zřejmě neuvažoval jako o hrdinovi, jen se choval solidárně, vlastenecky a pomáhal bez ohledu na následky, které mu stroze oznamoval článek II vyhlášení výjimečného stavu. Podle něj ten, kdo pomáhá atentátníkům, bude zastřelen i s rodinou.

Po dvou cenách získaly dnes tituly Traum a Zpráva pro Adolfa. Traum vynesl pro kreslíře Tomáše Motala cenu za nejlepší kresbu i za nejlepší krátký komiks. Podle poroty Traum ukazuje Motala jako originálního autora, který zdatně v příbězích z paralelního světa mísí popkulturní odkazy s historickými událostmi a vyprázdněnou symbolikou totalit. Traum tvoří tři sešity, které ale nejsou číslované, spojuje je především Motalův vizuální styl čerpající z estetiky gothic rocku, filmu noir a metalu.

Komiks Zpráva pro Adolfa je naopak stejně jako hlavní vítězná kniha pevně zakotven ve známé historii. Dnes vynesl cenu za nejlepší překladový komiks nakladatelství Crew a cenu za nejlepší překlad Anně Křivánkové. Autor komiksu Osamu Tezuka patří podle poroty ke komiksovým klasikům a už samotné představení jeho osobité tvorby českým čtenářům je zásadní počin. Tezukovo obsáhlé vyprávění z druhé světové války se věnuje tématům rasy a rasismu. Výsledkem je trochu historický román, trochu konspirační thriller, ale stoprocentně jeden z nejvýznamnějších světových komiksů, uvedla porota.

Za přínos českému komiksu byl do komiksové síně slávy uveden Ivo Pechar, významný scenárista komiksových seriálů v 70. a 80. letech.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?