27. července 2011 14:14 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Umberto Eco dostane cenu za Pražský hřbitov

Umberto Eco oceněný za román Pražský hřbitov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Umberto Eco oceněný za román Pražský hřbitov | foto: Reprofoto

ŘÍM Nový román Pražský hřbitov vynesl italskému spisovateli Umbertu Ecovi Paveseho cenu, kterou každoročně udělují Paveseho nadace a další instituce spojené s tímto autorem. Eco bude jedním z jejích čtyř letošních laureátů. Cena bude udělena 27. srpna v severoitalském Santo Stefano Belbo, rodišti Cesare Paveseho (1908-1950).

Román Pražský hřbitov se odehrává v 19. století. Jeho ústřední postavou je podvodník, jehož si najímají tajné služby z celé Evropy s cílem osnovat spiknutí a atentáty, které zásadně ovlivnily historický a politický vývoj kontinentu. Česky má kniha vyjít na podzim.

Dalšími nositeli ceny budou soudce Armando Sparato, novinář Aldo Cazzullo a Andrea Riccardi, zakladatel katolického Společenství svatého Jiljí, které usiluje o porozumění mezi národy.

Debut = bestseller

Umberto Eco vystudoval středověkou filosofii a literaturu, působil jako vysokoškolský učitel, pracoval v televizi, v nakladatelství, psal sloupky pro avantgardní časopisy, v roce 1971 se stal prvním profesorem sémiotiky a ve čtyřiceti osmi letech vydal svůj první a hned bestsellerový román Jmého růže (1980).

Spisovatel Umberto Eco je významným představitelem postmoderny a avantgardy 60. let 20. století a držitelem řady prestižních ocenění i několika čestných doktorátů. Také jeho románová tvorba je nesena širokým rozpětím jeho odborných zájmů, i přes svou intelektuálnost je však celosvětově populární. V současné době autor vyučuje sémiotiku na univerzitě v Bolonia.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!