22. listopadu 2009 20:59 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Umělec osadil památník 17. listopadu hajlujícíma rukama

Roman Týc připojil památníku další ruce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Týc připojil památníku další ruce | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Pomník připomínající 17. listopad na zdi Kaňkova paláce na Národní třídě je opět v původním stavu. Majitel budovy Česká advokátní komora (ČAK) z něj dnes odstrania plastiky s hajlujícíma rukama a s rukama se vztyčenými prostředníky, které na pamětní desku přidělal výtvarník Roman Týc.

Památník 17. listopadu dostal novou podobu

Na památníku se další ruce objevily v neděli odpoledne, jde o Týcovo první dílo od roku 2007, kdy se na semaforech objevily jiní panáčci, než jsme zvyklí. K 17. listopadu 1989 přibyl den roku 1939 a letošní úterý, kdy se slavilo 20. výročí událostí sametové revoluce. Také prstová symbolika se zmnožila. Nad rokem 1939 ruce hajlují, nad letošním datem jsou vztyčené prostředníčky. Autor dílo nazval Není co slavit.

Hra se semafory

"Ta deska prostě sama vybízela k doplnění informace. Všechny ty ruce jsou český, na rozdíl od gest, která ukazují. Není od věci uvědomit si to, co se tady dělo a děje v kontextu. Češi hajlovali tenkrát, konec konců dělají to i dnes, vítězná viktorka po letech možná zase až tak vítězná není, prostředníček neváhal vztyčit premiér Topolánek a zaštítil se jím veřejně i Karel Gott. To taky o něčem vypovídá," řekl Týc serveru.

Atomový výbuch v Krkonoších

Roman Týc (*1974) vystudoval grafiku na střední škole uměleckého designu, je členem umělecké skupiny Ztohoven a rezidentem v galerii Trafačka. Do povědomí Pražanů se kromě hrátek se semafory zapsal hrou Seber policajtovi čepici a zmiz, kterou pak prodal firmě Nike.

Anketa

Co soudíte o změně plastiky na Národní třídě?

Je to trefná politická recese. 2999
Umělec si tím dělá jméno, je to jen umění. 218
Dílo má politický podtext, neplní účel umění. 177
Je to zneuctění památníku. 1137

 Jako člen Ztohoven se podílel na legendárním atomovém výbuchu v České televizi a na zakrytí neonového srdce na Hradě. Při povodních v roce V roce 2002 sjel na voru rozbouřenou Vltavu, z vody ho proti jeho vůli vytáhl až záchranář. Je zastoupen na prestižním streetartovém webu Wooster Collective. Se skupinou Ztohoven získal za "Mediální realitu" (atomový výbuch v Krkonoších) Cenu NG 33.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!