10. listopadu 2018 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Umělecké zmatení jazyků. Michal Škapa alias Tron chystá výstavu Babylon

V ateliéru. Michal Škapa / Tron - výběr z díla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V ateliéru. Michal Škapa / Tron - výběr z díla. | foto: ARCHIV MICHALA ŠKAPY

„Všichni mladí budou svědky dne, kdy padne Babylon.“ Streetartový umělec Michal Škapa ku příležitosti svého životního jubilea chystá zatím svou největší monografickou výstavu v pražské galerii Villa Pellé. Výstava láká na airbrushové obrazy, grafiky i prostorové realizace člověka, který byl odkojen graffiti scénou.

Po obsáhlé sérii vrakovišť přicházejí na řadu městské struktury zachycující vývoj různých civilizací. Města jsou výrazem lidských společenství a jednotlivé domy pak výrazem jedince, kterého formují. Místo, kde člověk vyrůstá a bydlí, pracuje, je jedním ze základních prvků, které ho ovlivňují a utvářejí jeho vztah ke světu.

Fragile v Pragovce. Michal Škapa / Tron - výběr z díla.
Michal Škapa / Tron - výběr z díla.

Na výstavě Babylon se protnou tyto významové linie – složka kódu, jazyka, písma, zápisu myšlenky, která vede až ke konstrukci složitých vrcholných struktur, jako jsou infrastruktura, budovy a města. Bájný Babylon stavil svojí věž příliš vysoko a po jejím zborcení a zmatení jazyků se lidstvo rozuteklo do různých koutů. Současní proroci z Jamajky označují Západní civilizaci za novodobý Babylon a předpovídají její konec.

Michal Škapa - Babylon

Galerie Villa Pellé
21. 11. 2018 – 27. 1. 2019

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz