2. dubna 2013 15:55 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Umělecký šéf Opery Národního divadla Rok Rappl končí ve funkci

Rocc s Peterem Weddem (Lohengrin) a členy sboru Opery NDM | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rocc s Peterem Weddem (Lohengrin) a členy sboru Opery NDM | foto: Martin Popelář

PRAHA Umělecký šéf Opery pražského Národního divadla Rok Rappl, tvořící pod jménem Rocc, končí ve funkci. Rappl sdělil, že odvolání platné od středy převzal z rukou dočasného ředitele ND Václava Peloucha. Žádné vážné důvody se prý ale nedozvěděl.

Designovaný ředitel Jan Burian, který ND povede od srpna, řekl, že s Rapplem v budoucnu nepočítá. Mezi důvody svého rozhodnutí uvedl nezvládnutí transformace ND a Státní opery Praha, nezkušenost při vedení velkého souboru a nepřesvědčivé umělecké výsledky.

Kontroverzní sloučení

Sloučení souborů Národního divadla a Státní opery se uskutečnilo 1. ledna loňského roku. Odborové organizace SOP sloučení souborů od začátku odmítaly. Toto stanovisko podpořil i Senát. Petici za zachování samostatnosti operního i baletního souboru SOP podepsalo přes 18 tisíc lidí. Výhrady mají i k Rokovi, u něhož odborářům vadí jeho mládí a údajná nezkušenost. Do sezony 2012/13 vstoupila Opera ND s novým šéfdirigentem Jaroslavem Kyzlinkem, v plánu bylo šest premiér, do konce sezony zbývají ještě dvě.

"Nebyly mi sděleny žádné relevantní důvody, které by mohly ospravedlnit tento akt, jednoznačně destabilizující uprostřed probíhající sezony činnost Opery ND," reagoval na to Rappl. Doplnil, že svou agendu má předat vedoucí odboru ekonomiky a administrativy technicko-provozní sekce ND Dagmar Dominové.

"Zjistil jsem, že situace v opeře je velmi vážná, a to jak z pohledu organizace práce, tak v otázce nedůvěry, která tam panuje mezi sborem a vedením," řekl ČTK Burian. Nástupce slovinského režiséra a scénografa, který je šéfem Opery ND od 1. ledna 2012, v současné době hledá. Jmenování Buriana podepsala ministryně kultury Alena Hanáková letos 30. ledna. Do 31. července bude v čele české první scény provozně-technický ředitel Pelouch, který ji vede po náhlém a kritizovaném odvolání Ondřeje Černého loni v září.

Nový ředitel Národního divadla Jan Burian

Nový ředitel Národního divadla Jan Burian

O nevyjasněné budoucnosti Opery ND a s ní souvisejícího napětí a nervozity, které uvnitř souboru panují, píše Rocc v otevřeném dopise ministryni kultury, který odeslal 1. dubna a v němž žádá o pomoc při řešení problémů první operní scény.

"Jednoznačnou příčinou stávající neutěšené situace je bohužel absence jakékoliv koncepce či vize dalšího směřování Opery ND, jež měla vzejít ze strany designovaného ředitele ND Jana Buriana," píše Rocc v dopise, který se do rukou ministryně dostane zřejmě dnes. Rocc upozorňuje i na nevyjasněnou otázku přislíbeného zlepšení finančních podmínek zaměstnanců a budoucí podobu Opery ND.

Rozhodnutí o svém odvolání se Rocc dozvěděl 10. března. Nedostal však prý odpověď na to, jaká je Burianova představa vývoje operního souboru a komu by měl svou práci předat. "Pokud s tím má problém, může to předat dočasně pověřenému řediteli Palouchovi nebo mně," sdělil Burian, který nabídl Rokovi pokračovat v ND jako režisér.

Roccovův otevřený dopis ministryni kultury:

Vážená paní ministryně,

dovolte, abych se na Vás obrátil s žádostí o pomoc při vyjasnění budoucnosti naší první operní scény.

Po sloučení operních souborů Národního divadla a Státní opery Praha 1. 1. 2012 jsme připravili první společnou sezonou 2012/13, která je v danou chvíli na svém vrcholu.

Celkový finanční výsledek Opery ND za rok 2012 (skutečnost oproti přidělenému plánu) činil + cca 14.000.000,- Kč a prostřednictvím rezervního fondu bylo 10.000.000,- Kč převedeno do kalendářního roku 2013, což zajišťuje stabilní finanční situaci tohoto roku. Stále nevyjasněná ovšem zůstává otázka přislíbeného zlepšení finančních podmínek našich zaměstnanců.

V lednu tohoto roku byla na základě doporučení expertní komise zpracovaná nová koncepce Národního divadla včetně návrhu nového ředitele. Na základě toho byl do funkce ředitele ND od 1. 8. 2013 jmenován pan Jan Burian. Poněkud všeobecně zpracovaná koncepce expertní komise logicky způsobila vznik řady dalších otázek nad budoucí podobou Opery ND: počet hracích termínů a s tím související tržby, velikost uměleckého souboru, otázka dvou orchestrů a dvou sborů atd.

Pan designovaný ředitel Jan Burian mi na společné schůzce s panem šéfdirigentem Jaroslavem Kyzlinkem 2. 2. 2013 oznámil, že s námi jako s vedením počítá i nadále. Předal jsem mu veškeré podklady a aktuální informace o fungování Opery ND a požádal ho, aby mi nastínil své vize s cílem společně zpracovat koncepci budoucí podoby Opery ND. Žádnou odpověď jsem nedostal.

Na další osobní schůzce dne 10. 3. 2013 mi pan Burian sdělil, že se mnou jako uměleckým šéfem Opery ND do budoucna nepočítá a požádal mě o rezignaci z postu. Na dotaz, jaká je jeho představa vývoje operního souboru a komu bych měl svou práci předat, jsem opět nedostal žádnou odpověď.

Vážená paní ministryně, byl bych nerad, aby tento dopis vyzněl v tom duchu, že u Vás oroduji za svou pozici v ND. Nikoliv. Každý nový ředitel má svaté právo přivést si své umělecké šéfy, proto jsem také panu Burianovi a pověřenému řediteli panu Pelouchovi nabídl svůj odchod z funkce šéfa Opery ND ke konci této sezony. Ani v tomto případě jsem však nedostal odpověď, komu bych měl svoji práci předat.

Obracím se tedy na Vás proto, aby byla co nejdříve vyjasněna budoucnost Opery ND. Dva měsíce po svém jmenování by měl pan designovaný ředitel ND oznámit svou koncepci a jméno nového uměleckého šéfa Opery, když už se tak nestalo před jeho jmenováním, jak je v civilizované Evropě, ale i v Česku zažitým zvykem. Situace v souboru Opery ND je díky její nejasné budoucnosti velmi vážná.

Pro upřesnění jen dodávám, že v danou chvíli probíhá plánování premiér sezony 2014/15, které by měl samozřejmě řešit nový umělecký šéf, aby dramaturgie sezony odpovídala jeho uměleckým představám a aby nedocházelo v budoucnu ke zbytečným dalším nejasnostem a ke skluzům v plánování ND.

V úctě

Rocc
umělecký šéf Opery ND 

V Praze 1. 4. 2013

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.