4. července 2014 15:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Umění na webu. Toyen i Masaryk jsou online díky Art Projektu Google

Umění na webu. Dennis Dizon představil Art Projekt v UPM v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Umění na webu. Dennis Dizon představil Art Projekt v UPM v Praze. | foto: MAFRA - Michal Růžička

Obrazy Toyen, Schieleho, Rubense, pracovna Václava Havla nebo Masarykův diář. To vše si lze prohlédnout na stránkách Art Projektu Google. Včera tento web zpřístupnil sbírky devíti českých a moravských muzeí a galerií.

Art Projekt Google vznikl před třemi lety a jeho hlavním cílem je online prezentace uměleckých sbírek po celém světě. V prvních měsících se na webu představily kolekce z Louvru, Tate Modern nebo MoMA. Nyní na tomto portálu můžete vidět unikátní předměty, které jsou ve výstavních síních a depozitářích po celé České republice.

Fotografie Václava Havla a Lou Reeda. I ta je součástí projektu Art Projekt...

Do projektu Art Projektu Google se zapojila i Knihovna Václava Havla.

Vloni Art Projekt zpřístupnil online sbírky z Národní galerie a Muzea Kampa. Nyní přišel s další novinkou. "Oslovili jsme devět institucí, například Knihovnu Václava Havla, Uměleckoprůmyslové muzeum a pět dalších organizací v regionech. Poskytly nám fotografie sbírkových předmětů. Jsem si jistý, že taková prezentace může spoustu lidí motivovat, aby se vypravili třeba do Olomouce, do Hradce Králové nebo do Brna. Všude tam jsou zajímavé exponáty, které si nyní můžete zobrazit detailně. Uvidíte každý tah štětcem, prozkoumáte strukturu secesních šperků nebo kubistických soch," říká Dennis Dizon, který je manažerem Art Projektu – součásti Kulturního institutu Google.

Prohlídka bez zavírací doby

Dizonův tým si v Česku vybral velmi rozmanitou kolekci. Například Moravská galerie představuje obrazy od Toyen nebo Rubensovu Hlavu Medúsy. Zajímavé předměty prezentuje Židovské muzeum Praha – na webu je k vidění tvorba židovských umělců z období druhé světové války nebo předměty používané při náboženských obřadech. Další institucí, která se zapojila, je Muzeum umění Olomouc. Jeho ředitel Michal Soukup potvrdil, že v Olomouci sledují Art Projekt s velkým zájmem od jeho vzniku: "Byli jsme překvapeni a velmi poctěni, že nás přizvali ke spolupráci. Naše muzeum má ve své sbírce zhruba 180 tisíc předmětů, což ji řadí mezi nejvýznamnější instituce u nás." Na Art Projektu je také série fotografií z Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Na snímcích jsou umělecká díla, většina z nich pochází z přelomu 19. a 20. století. Jedná se například o secesní šperky, kubistické návrhy Pavla Janáka nebo tapety, které vznikly podle nákresů Vojtěcha Preissiga. Viz ZDE.

Art Projekt Google. Česká a moravská muzea digitalizovala své sbírky

Art Projekt Google. Ze sbírky Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.

"Naše muzeum se připravuje na rekonstrukci historické budovy, a proto i touto virtuální formou můžeme nabídnout po dobu uzavření například výjimečné exponáty, které jsou součástí expozice Secese. Vitální umění v Obecním domě. Současná virtuální prohlídka naší stálé expozice tak zůstane zásadním dokumentem i pro budoucnost," říká Helena Koenigsmarková, ředitelka pražského uměleckoprůmyslového muzea.

Nováčci vítáni

Art Projekt se neustále rozšiřuje, a tak se nabízí šance pro další česká muzea a galerie, které mají zájem zdarma prezentovat své sbírky na portálu, který spravuje Kulturní institut Google. Hlavní podmínkou je, že mají kvalitně digitalizované předměty a vlastní autorská práva pro zveřejnění na internetu.

Art Projekt Google umožňuje virtuální návštěvu Muzea umění Olomouc.

Art Projekt Google umožňuje virtuální návštěvu Muzea umění Olomouc.

"Doufám, že se nám přihlásí další instituce z České republiky. Máte tady tolik zajímavých muzeí a galerií, které mohou být u nás na webu ve stejné kategorii jako světová muzea," říká Dizon. Zájemci se mohou přihlásit prostřednictvím webové stránky Art Projektu. "To, co na internetu představí, je zcela na nich. Oni vědí nejlíp, jaké nejlepší kousky mají v depozitáři. Náš tým jim pak vysvětlí, jak fotografie nahrát přímo na web." vysvětluje Dizon.

Jak se stavěla Eiffelovka

Kulturní institut se však nevěnuje pouze uměleckým sbírkám. Koordinuje také další dva tematické portály: Historické okamžiky a Divy světa. Dizon a jeho kolegové vyhledávají materiály k nejrůznějším výročím. Jako vzpomínku na vylodění v Normandii například zveřejnili sérii fotogalerií z několika evropských a amerických muzeí.

Také v Čechách je zaujalo několik historických témat, například životní příběh Václava Havla nebo Tomáše Garrigua Masaryka. Pomocí virtuální prohlídky si zájemci mohou projít bývalou Havlovu nebo Masarykovu pracovnu. Podobně je zpracovaná také prohlídka Egon Schiele centra v Českém Krumlově nebo expozice umprum muzea v Praze.

Art Projekt Google nabízí i virtuální prohlídku Masarykovy pracovny

Art Projekt Google nabízí virtuální prohlídku Masarykovy pracovny.

"Chceme, aby mohl divák vidět nejen umělecká díla, ale aby vnímal celý výstavní prostor. Řada institucí nám potvrzuje, že právě díky této prezentaci se k nim vypravili noví návštěvníci. K dnešnímu dni je v Art Projektu k dispozici téměř 70 tisíc uměleckých děl od 365 partnerů z celého světa. A ta škála je skutečně velká, od středověkého umění až po street art," říká Dizon.

Na portálu je možno si prohlédnout například stavbu Eiffelovy věže, deník Anny Frankové nebo fotografie pádu berlínské zdi. Důležitou součástí projektu jsou podklady pro učitele, které si lze stáhnout k jednotlivým tématům. K dispozici je série fotografií Hirošimy nebo zámek ve Versailles. Nejnavštěvovanějším obrazem celého Art Projektu je Hvězdná noc od Vincenta van Gogha.

jmtJudita Matyášová