31. října 2017 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Upíři a vlkodlaci. Filmaři si často vybírají Česko pro natáčení strašidelných filmů

Hugh Jackman jako lovec Van Helsing. Za ním je vidět Vltava a budova Národního... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hugh Jackman jako lovec Van Helsing. Za ním je vidět Vltava a budova Národního... | foto: Universal Studios

Ke svátku Halloween patří strašidelné filmy. Štáby z Ameriky, kde je Halloween jako doma, ale často jezdí natáčet své příběhy až do Česka. Připomeňme si osm filmů, které hledaly děs v koutech naší země.

Sněhurka: Příběh hrůzy (1997)

V netradičním pojetí slavné pohádky si hlavní roli zahrála Sigourney Weaverová. Vedlejší role ztvárnily hrady Kost, Pernštejn a zámek Dobřichovice. Pražská Stromovka se zase pro potřeby natáčení stala temným Schwarzwaldem, Černým lesem.

Bazén (2001)

Do Česka cestují nejen američtí filmaři. V béčkovém německém hororu Bazén si zahrál tehdy ještě téměř neznámý James McAvoy. Neznámý vrah rozsévá smrt (velmi brutálně) právě po uměle vytvořených vodních nádržích určených k relaxaci. Snímek se celý točil v Praze a zahrála si v něm řada českých herců jako Linda Rybová, Aňa Geislerová nebo Karel Bělohradský.

Blade II (2002)

Wesley Snipes se jako Blade proháněl na svém motocyklu pražskými ulicemi Nového města a Karlína. Snímek podle populární komiksové postavy studia Marvel se z velké natáčel na Barrandově, ale lovci upírů vědí, že se příšery noci dají najít také pod Negrelliho viaduktem.

Van Helsing (2004)

Kvůli filmu o legendárním lovci nadpřirozena Van Helsingovi (Hugh Jackman) vznikla celá replika středověké transylvánské vesnice v prostorách statku v pražských Kunraticích. Točilo se také na Staroměstském náměstí nebo Karlově mostě. Legendární hrad Bran, sídlo hraběte Drákuly, si zahrál český hrad Pernštejn

Hellboy  (2005)

Satanův syn Hellboy (Ron Pearlman) musí čelit záludnému Rasputinovi (kterého si zahrál Karel Roden). Akční snímek podle populárního komiksu se sice z velké části natáčel v barrandovských ateliérech, ale oko divákovo může zahlédnout i několik pražských budov. Národní památník na Vítkově v Praze se pro potřeby filmu proměnil v oddělení paranormálního zkoumání. Budova Ministerstva dopravy je zase mystickou Machenovou knihovnou.

Kletba bratří Grimmů (2005)

Hororová pohádka pojednává o jednom z nevyprávěných příběhů spisovatelských bratrů Willhelma (Matt Damon) a Jakoba (Heath Ledger) Grimmových. Kromě barrandovského studia se natáčelo i na Křivoklátě, zámku Kačina a v Ledči nad Sázavou.

V tomto filmu si zahrála i herečka Lena Headeyová (Hra o trůny). Tu měl při natáčení sexuálně obtěžovat Harvey Weinstein, který snímek produkoval.


Doom (2005)

S brokovnicí na démony. Snímek Doom na motivy stejnojmenné videohry se celý natáčel v barrandovských studiích. Filmařům se výborně povedlo vytvořit atmosféru opuštěné vojenské základny na Marsu. I tak se ale snímek stal propadákem u kritiky i diváků.Underworld: Krvavé války (2016)

Šestý snímek série, která proti sobě postavila upíry a vlkodlaky, Česko využil opravdu pořádně. Hlavní sídlo evropských upírů je na zámku Hluboká. Vlkodlaci naopak přebývají v opuštěných vagónech na nákladovém nádraží Žižkov. Podstatná část, včetně akční motocyklové honičky, se odehrává na pražské náplavce a v ulicích města.

Najdete na Lidovky.cz