18. června 2017 19:46 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Útoky kyselinou, dětská manželství, menstruace. Indický seriál boří tabu

Indický seriál si získal na popularitě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Indický seriál si získal na popularitě. | foto: Men kučch bhí kar saktí hunReprofoto

DILÍ Indická telenovela, která otřásá společenskými tabu - od domácího násilí, přes útoky kyselinou po menstruaci a dětská manželství - se stala jedním z nejsledovanějších seriálů na světě. K obrazovkám podle producentů pravidelně láká 400 milionů diváků, napsala agentura Reuters.

Seriál s názvem Men kučch bhí kar saktí hun, tedy Já, žena, mohu dokázat cokoli, jehož scénář polemizuje s hluboce zakořeněnými patriarchálními vzorci chování a diskriminací na základě pohlaví, vypráví příběh mladé lékařky, která se vzdá práce ve městě, aby pracovala v rodné vesnici. Prostřednictvím hlavní hrdinky Snéhy Máthurové se diváci setkávají s běžnými, ale jen zřídka zobrazovanými společenskými praktikami a s tabu, jakými jsou potraty kvůli nechtěnému pohlaví plodu či menstruace. Všechny příběhy se přitom inspirují skutečnými případy z běžného života v silně konzervativní Indii.

V jedné z epizod je sestra Snéhy Máthurové ve vysokém stádiu těhotenství donucena k potratu plodu s ženským pohlavím, na následky procedury přitom zemře. V jiné epizodě se další sestra hlavní hrdinky stane obětí útoku kyselinou poté, co se stala členkou smíšeného fotbalového týmu.

Seriál se ve snaze pomoci dospívajícím lépe porozumět změnám těla, které prodělávají, věnuje také sexualitě. Snaží se rovněž bojovat proti společenským předsudkům, například že menstruace je nečistá a masturbace nepřirozená.

Od představení prvního dílu v roce 2014 se odvysílaly již dvě řady telenovely s více než 170 epizodami. Podle televizní stanice, která ji vyrábí, se na každý díl v průměru dívá 400 milionů lidí v 50 zemích světa.

Autorka námětu Púnam Muttrédžaová, ředitelka charitativní organizace Population Foundation of India, říká, že takovou popularitu seriálu nečekala, ještě větším překvapením je pro ní ale prý to, kolik lidí telenovela inspirovala ke změně života.

„Slyšela jsem tolik zpráv z vesnic po celé Indii, jak se po sledování tohoto programu změnilo chování lidí,“ řekla Muttrédžaová. „V několika vesnicích se třeba muži rozhodli, že přestanou bít své ženy, a některé dívky se po sledování seriálu rozhodly, že se vzepřou názoru lidí ve vsi a půjdou na vysokou školu,“ dodala.

Průzkum provedený na vzorku více než 3200 obyvatel indických vesnic před a po odvysílání první řady telenovely podle Muttrédžaové ukázal, že se muži i ženy začali více zajímat o otázky diskriminace pohlaví a plánovaného rodičovství. Například počet žen, které po sledování seriálu považovaly za nepřijatelné, aby je jejich muž bil kvůli podezření z nevěry, stoupl o 31 procent. O 14 procent více žen uvedlo, že není důležité, aby rodily děti tak dlouho, dokud nebudou mít syna, a o 29 procent více mužů vyjádřilo přesvědčení, že příliš brzké uzavření sňatku může znamenat ztrátu životních příležitostí.

Seriál, který zčásti financovala Británie prostřednictvím rozvojové pomoci, byl přeložen do 14 světových jazyků, vysílá ho i 240 rádiových stanic a dostupný je i na internetu. V současnosti se natáčí již třetí řada.

Podle Muttrédžaové má zásluhu na úspěchu telenovely hned několik faktorů včetně důkladných rešerší, kvalitního zpracování a produkce, kulturní citlivosti v přístupu k tématům a také díky silným postavám, se kterými se diváci mohou identifikovat.

„Musí to být zábavné. Musí to být vysoce kvalitní,“ řekla Muttrédžaová. „Není ale důležité mít jen kvalitní produkt, lidé musí být připraveni na změnu a já myslím, že v Indii jsou nyní lidé změně otevření,“ dodala.

ČTK