2. prosince 2018 18:03, aktualizováno  18:28 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

V aukci se prodala díla za 220 milionů korun, nejvíce stál Čapkův obraz

Obraz Dva chlapi od Josefa Čapka (na archivním snímku z 30. října 2018) se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obraz Dva chlapi od Josefa Čapka (na archivním snímku z 30. října 2018) se... | foto: ČTK

PRAHA Díla za téměř 220 milionů korun se prodala v nedělní aukci Galerie Kodl na pražském Žofíně. Jde tak o druhou nejúspěšnější aukci v historii České republiky. Nejdražší položkou se stal obraz Josefa Čapka Dva chlapi, který se z vyvolávací ceny 7,5 milionu korun vyšplhal na 13,9 milionu. Padlo také několik autorských rekordů, za Galerii Kodl to sdělila Terezie Kaslová.

Druhým nejdražším obrazem aukce bylo rovněž Čapkovo dílo nazvané Děvčata jdou pro mléko. Nový majitel za něj zaplatil 10,8 milionu korun, vyvolávací cena přitom byla o sedm milionů nižší. Hranici deseti milionů korun překonal také olej Antonína Procházky Kytice ve džbánu.

„Dnešní aukce byla úžasná především v počtu prodaných obrazů a velkém množství autorských rekordů,“ uvedl majitel aukční síně Martin Kodl. Prodalo se 250 děl, což je více než při loňské květnové rekordní aukci, kterou pořádala rovněž Galerie Kodl. Tehdy dosáhl výtěžek 251 milionů korun za zhruba 210 děl.

Autorský rekord v neděli zaznamenal například František Muzika. Jeho olej na plátně z roku 1942 nazvaný Noc II se dostal z 3,8 na konečných 9,6 milionu korun. Obraz Jaro od spolutvůrce české moderní krajinomalby Antonína Hudečka byl vydražen za 5,28 milionu korun, což je rovněž autorovo maximum.

Přes pět milionů korun se dostalo ještě několik dalších obrazů. Portrét Žena Jindřicha Štýrského byl vydražen za 9,2 milionu, sugestivní plátno Nebeská kompozice od Toyen našlo nového majitele za 7,7 milionu korun. Raně surrealistické dílo 2 x 2 = 5 od Mikuláše Medka se prodalo za 7,4 milionu korun, Kompozice od Františka Faltýna za 6,4 milionu korun a náladový olej Jakuba Schikanedera V měsíčním svitu za sedm milionů korun. „Cenové maximum i hranici pěti milionu korun pokořil Lhotákův vláček, který se vydražil za sedm milionů,“ dodala Kaslová.

Nové autorské rekordy zaznamenali i někteří současní výtvarníci. Mezi nimi Ondřej Basjuk, Vladimír Kopecký, Zdenka Reinerová či Stanislav Kolíbal.

Finanční výtěžek z prvních deseti prodaných položek byl poprvé věnován projektu Paměti národa. Všech deset děl se prodalo dohromady za více než 1,1 milionu korun.

Za první pololetí letošního roku sběratelé a investoři na českých aukcích utratili přes 540 milionů korun. Je to o 190 milionů korun méně než za stejné období před rokem.

ČTK