6. února 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

V bulharském filmovém hitu hraje i Christopher Lambert

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Film Nikiho Ilieva Cizinec | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Film Nikiho Ilieva Cizinec | foto: Reprofoto

PRAHA Romantická komedie Cizinec o Francouzi zamilovaném do děvčete z bulharské vísky je jedním ze snímků, které uvede pátý ročník Festivalu bulharských filmů v Praze. Přehlídka začíná dnes a potrvá do 9. února.

Ve snímku Cizinec bulharského režiséra Nikiho Ilieva se v roli hrdinova otce objeví známý herec Christopher Lambert, který kdysi zazářil jako Tarzan či Highlander. Cizinec v Bulharsku do kin přilákal na šedesát tisíc diváků, nejvíc za rok 2012. Čeští diváci mohou tento snímek zhlédnout na právě začínající přehlídce bulharských filmů.

Festival divákům nabídne celkem sedm celovečerních filmů a dokumentů. „Vybrané tituly pocházejí z posledních několika let. Většina filmů bude v Čechách promítána poprvé,“ uvedla zástupkyně pořádajícího Bulharského kulturního institutu Jitka Trojanová.

Režisér v Praze uvede světovou premiéru

Mezi hranými celovečerními filmy se objeví nový projekt Iliji Kostova Slunečno, nositel cen z bulharských filmových festivalů. Uvedena bude i akční komedie Operace Fraška režiséra Vladislava Karamfilova-Vargaly. Dva filmy přiváží dokumentaristka Adela Peeva. Prvním je příběh z komunistické Albánie nazvaný Rozvod po albánsku, druhým putování po stopách jedné balkánské písně. Má název Čí je ta píseň? a režisérka v něm kriticky pohlíží na vlastní zemi.

Film Velká manipulace s podtitulem Přechod aneb Co se s námi stalo bude mít v Praze světovou premiéru. Byl dokončen teprve letos v lednu a představí ho sám režisér Atanas Kirjakov.

ČTK, Lidovky.cz
  • 0Diskuse
Do plavek s eMimino.cz: Zdravá budoucnost před námi
Do plavek s eMimino.cz: Zdravá budoucnost před námi

Všechno jednou končí... Nebo začíná? V posledním díle naší výzvy Do plavek s eMimino.cz jsme se našich výherkyň ptali, jaký mají celkový pocit z programu Světa zdraví a zda budou pokračovat ve své cestě za zdravým životním stylem i do budoucna.

Najdete na Lidovky.cz